Θέμα: finrot
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 21-12-13, 09:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας


Καλά θυμάσαι 3 μέρες θέλει, χτές έβαλα διπλή δόση (με βάση τις οδηγίες του).
Το αντιχλώριο που έχω τώρα κάνει πολλά, διώχνει αμμωνια κλπ και βάζω δόση για όλα τα λίτρα γιατί συμπληρώνω το νερό κατευθείαν στο ενυδρείο.
Βακτήρια βάζω καθε 15 μέρες για συντήρηση, έτσι λέει.
Και βάζω και λίγο αλάτι (μισό κουταλάκι του γλυκού) σε κάθε αλλαγή.
'Ανθρακα δεν έχει το φίλτρο.


http://fishkeeper.co.uk/assets/php/t...png&w=450&zc=1
Scientific Name Corydoras aeneus (albino)
Common Name Albino Corydoras, Albino cory, Albino catfish



Salifert NH4 είναι με υγρό.

Δείτε τις φωτογραφίες.
Αφου σύμφωνα με τις μετρήσεις που μας λες δεν έχεις αμμωνία θα σου πρότεινα το αντιχλώριο να το βάζεις στο φρέσκο νερό πριν το βάλεις στο ενυδρείο στην αντίστοιχη αναλογία του. Το συγκεκριμένο τεστ για αμμωνία δεν το ξέρω και δεν ξέρω πως δείχνει και τι χρωματισμούς έχει, διάβασα μόλις τώρα πως όταν είναι διαφανές και καθαρό σημαίνει πως δεν έχεις αμμωνία, άρα είσαι εντάξει από αμμωνία. Το αλάτι κάνει καλό στα γκαπυ αλλά δεν ξέρω με το Corydoras τι γίνεται, εχω τη εντύπωση πως τα Corydoras δεν αντέχουν το αλάτι αλά μπορεί και να κάνω και λάθος, ας μας πουν άλλα παιδιά πιο έμπειρα. Μισό κουταλάκι του γλυκού σε πόσο νερό βάζεις ; Τα συγκεκριμένα βακτήρια είναι για ώριμα ενυδρεία αλλά προσωπικά δεν βάζω πλέον τίποτα από τέτοιυ είδους υγρα και σκευάσματα, τα έβαζα στην αρχή και τα πλήρωνα αδρά αλλα δεν είδα καμία διαφορά, αν έχεις ένα καλό φίλτρο με το αναγκαίο βιολογικό υλικο δεν τα χρειάζεσαι, μη πληρώνεις τσάμπα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01476 seconds with 11 queries