Θέμα: Υπερ-σος
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 18-12-13, 22:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια λιγα νεα που εχω!

1. Πηρα το prime ( σαν αυτο καπως)
2. Επισης πηρα αεραντλια με αεροπετρα (αν το λεω σωστα)
3. Οποτε τωρα ή καθυστερω την βιολογια του ενυδρειου κανοντας 70% αλλαγη τωρα που γυρισα απο δουλεια και μετα καθε μερα για 50% νερου και βαζοντας το prime + βακτηρια (καλο για το ψαρακι) ή το αφηνω ως εχειν μεχρι να περασει καιρος να πεσει η αμμωνια απο μονη της (11 μερες ακομα αφου ειναι η 4η σημερα) και μετα κανω αλλαγη νερου!
4. Το ψαρακι δεν το ταισα σημερα καθολου! Να το ταισω αυριο?? Ποσο να το αφησω χωρις τροφη?
5. Επισης:
Το prime που σας εδειξα ειναι να φανταστω το αντιχλωριο μου ετσι? Αυτο δλδ θα εχω σαν αντιχλωριο για το νεο νερο? Ρωταω γιατι εχω φοβηθει με τα pet shops και δεν αναφερει κατι το κουτακι! Λεει μονο "πληρες συμπηκνωμενο μαλακτικο για γλυκο και αλμυρο νερο, αφαιρει χλωριο αμμωνια χλωρινη κτλ"
6. Αν κανω σημερα την αλλαγη του 70% του νερου, βαλω prime + βακτηρια μετα αλλαγες του 50% και για ποσο καιρο να τις συνεχισω? Καθε μερα για παντοτε? Μου ακουγεται καπως να αλλαγω το μισο νερο καθε μερα...
Ευχαριστω!
1. Το "σαν" με φοβιζει λιγο. Δεν γραφει στο μπουκαλι "Seachem prime"?
2. OK. Βαλτη να λειτουργει. Αν δεν εχεις παρει και ανεπιστροφη βαλβιδα (check valve - επιτρεπει τη ροη προς μια κατευθυνση μονο), τοποθετησε την αεραντλια πιο ψηλα απο το ενυδρειο για να μη τυχων γυρισει το νερο αππο το σωληνακι και πλημυρισεις.
3. Η πρωτη αλλαγη ας ειναι 70% για να "ανασανει" το ψαρι. (προσοχη να ειναι ιδιας θερμοκρασια το νερο της αλλαγης με του ενυδρειου, ή ελαχιστα 1-2C πιο δροσερο -ποτε πιο ζετσο-, αλλιως θα παει απο θερμικο σοκ).
Μετα μπορεις να ελεγχεις την τοξικοτητα με το prime και μικροτερη αλλαγη νερου.
Αν εχεις μεχρι 0.5 αμμωνια, μπορεις να βαζεις στο ενυδρειο μονο prime (μια δοση για ολα τα λιτρα του ενυδρειου). Μια δοση για 60 λιτρα νερο ειναι 1.5 ml prime.
Σε σταγονες το 1.5ml ειναι 30 (20 σταγονες το 1 ml). Μπορεις να παρεις απο φαρμακειο δοσομετρικη σύριγγα ή πλαστικη δοσομετρικη πιπετα.
Η δοσολογια για αποχλωριωση ειναι 1ml ανα 40 λιτρα νερο.
Η δοσολογια για αποτοξικοποιηση ειναι μια δοση για καθε 1ppm αμμωνια ή/και νιτρωδη.
Μεγιστη δοσολογια μεχρι 5πλη.

Αν εχεις πανω απο 0.5ppm και μεχρι 1ppm, θα κανεις 30% αλλαγη νερου και θα βαζεις μια δοση prime.
Aν εχεις 1-2ppm θα κανεις 50% αλλαγη και θα βαζεις μια δοση prime.
Αν εχεις 2-4ppm θα κανεις 60% αλλαγη και θα βαζεις διπλη δοση prime. (3 ml)
Αν εχεις 4-6ppm θα κανεις 70% αλλαγη και θα βαζεις διπλη δοση prime
Αν εχεις 6-10ppm αμμωνια θα κανεις 80% αλλαγη και θα βαζεις 3-5πλη οδη prime

Αυτο γινεται γιατι: Το prime εχει τη δυνατοτητα να μετατρεπει την αμμωνία σε αμμώνιο που δεν ειναι τοξικο αλλα συνεχιζει να τρεφει τη βιολογια χωρις να καθυστερει το στρωσιμο.
Το κολπο με τις αλλαγες νερου και παραλληλα το prime, εχει ως σκοπο να πεταει την πολυ αμμωνια απο το νερο και να αφηνεις λιγη (που κι αυτη θα αποτοξικοποειται απο το prime και θα ειναι ακινδυνη) τοση οση χρειαζεται για να μη σταματαει το στρωσιμο. με 0.5 αμμωνια μμπορει να γινει "σιωπηλα" το στρωσιμο.

Το ταισμα τωρα εχει κι αυτο το κολπο του.
Απο την τροφη, ως γνωστον, ξεκινανε ολα και προκαλουνται ρυποι και τελικα αμμωνια νιτρωδη κλπ
Μεχρι λοιπον να πεσει η αμμωνια σε ασφαλη επιπεδα σταματαμε το ταισμα.
Το ψαρι δεν πεθαινει, απο πεινα και ενα μηνα να το αφησεις νηστικο.
Θα αδυνατισει αλλα δεν θα πεθανει.
Ταισμα θα ξαναρχισεις οταν δεις και η αμμωνια μηδενιζει. Ετσι και θα τραφει το ψαρι και η βιολογια. Ενδεχεται να ξαναδεις αμμωνια με το ταισμα , αλλα θα ειναι λιγη και μετα θα μηδενισει και τελειως μονιμα.
Τοτε αρχιζεις να τσεκαρεις τα νιτρωδη που θα αρχισουν μετα την αμμωνια.
Τα ιδια και εδω αλλαγες prime κλπ μεχρι να μηδενισουν κι αυτα.


Η θερμοκρασια παιζει κι αυτη σημαντικο ρολο, διφορουμενο ομως,
Αν ειναι ψηλη (πανω απο 27 και μεχρι 31) στρωνεται πιο γρηγορα ενα ενυδρειο, αλλα γινεται πιο τιξικη η αμμωνια.
Καλυτερα λοιπον να ειναι στα χαμηλα ορια του ψαριου κι ας καθυσερησει λιγες μερες παραπανω το στρωσιμο. Δεν χαθηκε ο κοσμος.

Η οξυγονωση
παιζει σημαντικο ρολο επισης, Τα βακτηρια τραβανε πολυ οξυγονο οσο αναπυπτυσεται η βιολογια. Τα ψαρια σκανε (εκτος οτι καιγονται απο την αμμωνια - αν εχει και νιτρωδη, αυτα κοβουν την μεταφορα του οξυγονου στο αιμα ). Αεροπετρα λοιπον.


Οπως καταλαβαινεις τα τεστ ΝΗ3 και ΝΟ2 ειναι απαραιτητα στην σρχη, μετα και το τεστ ΝΟ3.
Αλλιως θα κανεις κουτουρου κινησεις αλλγες και prime στην τυχη και μαλλον χωρις θετικο αποτελεσμα.

Αυτα απαντανε στα υπολοιπα σου ερωτηματα.

Τα βακτηρια εμποριου μπορει να μη στρωνουν αυτοματα το ενυδρειο αλλα καποια βοηθανε κι αυτα παραλληλε με τις αλλαγες και το prime να κρατιουνται χαμηλα οι τιμες αμμωνιας και νιτρωδων.

Αν εστρωνες το ενυδρειο χωρις ψαρια, ολα αυτα θα ηταν πιο ευκολα και πιο οικονομικα φυσικα.

Καλη τυχη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην κανω καμια χαζομαρα, πηρα την αεραντλια εδω

Ειναι η μαυρη συσκευη που βλεπετε στην εικονα, το λαστιχακι και 2 πλαστικα ενα λευκο και ενα μπλε (σαν διακλαδωτες - δεν βρισκω τη λεξη)

Λιγο βοηθεια για τη συνδεσιμοτητα! Οχι τιποτα αλλο, απλως με αυτα που εγιναν τοσες μερες εχω φοβηθει :P

Παραθετω φωτο απο αυτα που εχω και το ψαρακι! Θελω να δειτε εσωτερικα στο τζαμι αυτο τη θολουρα που εχει...
Μικρη για τα λιτρα σου
Εχει και ανεπιστροφη βλεπω, Αυτο το μπλε. Στο σχημα που εβαλα και πιο πανω θα καταλαβεις πως μπαινει.


Ασε τη θολουρα, Δεν ειναι καιρος να ασχοληθεις με τα τζαμια τωρα,
Αντε καλα, βαλε μεσα ενα σφουγγαρι (καθαρο αχρησιμοποιητο) και καθαρισε τη.
Προσοχη μη μαγκωσεις κανενα χαλικακι αναμεσα στο τζαμι και το σφουγγαρι και το χαρακωσεις.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια αυριο με το καλο τετοια ωρα θα εχω το μπολι! Θα ειναι βιολογικο μου ειπε ο ανθρωπος και επιτελους γνωρισα ενα ατομο με γνωσεις και θεληση! (εμπορο εννοω) Ευχαριστω τον nazgul που μου τον προτεινε! Αυριο θα παω απο κει με το καλο και θα βαλω στο φιλτρο μου το μπολι!

Μεχρι αυριο εριξα ενα καπακι prime για την αμμωνια και θα βαλω την αεραντλια!
Οταν θα βαλω και το μπολι θα περιμενω 3-4 μερες και θα αλλαξω νερο! Οσο για το ψαρακι δεν το δεχονται εννοειται οτι το ρωτησα και εκανα και φασαρια!

Ευχαριστω και συγνωμη για τα πολλα που ειπα..
Ωραια, αλλα μην εφησυχαζεις με το μπολι.
Μπορει και να μην πιασει.
Θελεις μετρησεις,
Αν μηδενισουν αμμωνια νιτρωδη και εχεις μονο νιτρικα εισαι ΟΚ. (μετα φτιχνεις τις τρουτινες σου για τις αλλαγες νερου και την αφαιρεση των νιτρικων)
Παρακολουθεις ομως με μετρησεις καθε μερα στην αρχη και μετα πιο αραια ανα ολα πανε καλα, Για ενα-δυο μηνες στην αρχη, δεν αφηνεις το ενυδρειο ερμαιο χωρις μετρησεις.

Οι αλλαγες νερου εξαρτωνται απο την ιχθυοφορτωση και τα λιτρα του νερου, και το ταισμα που χρειαζεται η ιχθυοφορτωση.
Οι αλλαγες, μπορει να ειναι σε βαρια ιχθυοφορτωση σε μικρο ενυδρειο, που θελει πρωτεινικη τροφη, μεχρι και καθημερινες και σε μεγαλο ποσοστο ως ολικες.
Σε ελαφρια μπορει και καθε 15 μερες ενα 30-40%.
Συνηθως σε νορμαλ ιχθυφορτωση, μια φορα την εβομαδα αλλαγη το 30% ειναι ΟΚ.
Θα μας οδηγησουν στο καθορισμο της ρουτινας, οι μετρησεις του νερου και οι ενδειξεις (αλγες, μυρουδιες, συμπεριφορες ψαριων κλπ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 18-12-13 στις 22:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03659 seconds with 10 queries