Θέμα: Υπερ-σος
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 18-12-13, 00:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε Grace θα στο πω όσο πιο ήρεμα μπορώ. Σου λένε ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ και να πας να τους το πεις. Αυτά δεν γίνονται, δεν κάνουμε πειράματα να δούμε αν θα αντέξουν τα ψάρια για να βάλουμε μετά άλλα. Το μπόλι βλέπεις δεν μπορούν να σου το πουλήσουν και για αυτό σου τα λένε αυτά. Όσο για τεστ λέω μια φράση. "Χωρίς τεστ είναι σαν να οδηγάς νύχτα με σβηστά τα φώτα"
Θα στο πω απλά, ένα ενυδρείο στρώνει χωρίς ζουμιά και μαντζούνια σε μία εβδομάδα, αρκεί να το κάνεις σωστά, με μπόλι. Στρώνει και χωρίς μπόλι αλλά θέλει πάνω από 30 ημέρες χωρίς τίποτα, μόνο με τροφή, ούτε ζουμιά ούτε μαντζούνια, ούτε τίποτα. Τα έχω πληρώσει και για αυτό στα λέω, γιατί τους άκουγα και μετά έτρεχα να μαζέψω τα ασυμμάζευτα. Και οι παραπάνω χρόνοι είναι σχετικοί, γιατί μιλάμε για βιολογία, δεν βράζουμε μακαρόνια που λέει πως θέλουν 7 λεπτά και σε 7 λεπτά είναι έτοιμα. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες στη βιολογία, και πότε θα είναι έτοιμο και στρωμένο θα μας το πουν τα τεστ και μόνο αυτά.
Αν έχεις ψάρι μέσα στρώνει αλλά είναι χρονοβόρο και επώδυνο για τα ψάρια.
Είναι χρονοβόρο γιατί αναγκαστικά κάνεις αλλαγές νερού για να μη πεθάνουν τα ψάρια σου και έτσι αναγκάζεσαι να κρατάς χαμηλά την αμμωνία με αποτέλεσμα να μη μπορεί να δημιουργηθεί γρήγορα η απαιτούμενη βιολογία, και επώδυνο γιατί τα ψάρια ταλαιπωρούνται. Αυτή η μέθοδος μπορεί και να σου πάρει και 2 μήνες και αν σου ζήσουν τα ψάρια, την έχω ακούσει από πετσοπά , και μάλιστα προτείνουν στην αρχή να βάλεις χρυσόψαρα γιατί είναι "ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ" λέει και αν σου ψοφήσουν είναι και φθηνά. Δεν γίνονται αυτά φίλε μου, δεν θυσιάζουμε τα ψάρια αλλά προσπαθούμε να τα κρατήσουμε ζωντανά και υγιή και για να μπορεί να γίνει αυτό πρέπει να τους έχουμε ένα σωστό περιβάλλον.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01559 seconds with 11 queries