Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 01-12-13, 18:18
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Mε μαγιά σαμπάνιας έχω σταθερή παραγωγή CO2 με δυο μόνο μπουκάλια που διαρκεί το κάθε μπουκάλι περίπου 1,5 μήνες! Περισσότερα εδώ.

Επίσης, ένα 'μυστικό' που έχω βρει είναι ότι όταν πάει να πέσει η παραγωγή σε ένα μπουκάλι ρίχνω 1/3 κουταλάκι μαγειρικής σόδας (αντίθετα με τις οδηγίες, δεν ρίχνω σόδα στην αρχή). Αυτό αρκεί για να αυξήσει ξανά την παραγωγή CO2. Χαραχτηριστικό είναι ότι σε ένα μπουκάλι 1,5lt έφτασα με αυτό τον τρόπο στους 2 μήνες! Την τελευταία εβδομάδα, μάλιστα, είχε σταματήσει εντελώς. Σκέφτηκα, να δοκιμάσω να του ρίξω σόδα, τί έχω να χάσω; Του έριξα σχεδόν ένα ολόκληρο κουταλάκι. Ε, λοιπόν , ξαναπήρε μπροστά και κράτησε ακόμα μια εβδομάδα! Αφού στο τέλος, ανανέωσα το ζαχαρόνερο πριν τελειώσει η παραγωγή, γιατί βαρέθηκα να το κοιτάω κάθε ημέρα μπας και είχε σταματήσει το CO2
Φυσικά, παίζει ρόλο ο ρυθμός της παραγωγής του CO2 από κάθε μπουκάλι (σε εμένα είναι περίπου 2 φυσαλίδες ανά 3 δευτερόλεπτα).
Πάντως, σε πολλά λίτρατου ενυδρείου και μεγάλη φυτομάζα το DIY CO2 παρα είναι μπελάς.

----------------------

Επειδή το link με τη μαγιά δε δουλεύει, χρησιμοποιώ την μπλε από αυτές. Θεωρητικά, δουλεύει από 7°C - 35°C.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01719 seconds with 11 queries