Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 28-11-13, 12:22   #1
Νέος και αρχάριος όσο δεν παει
katsar
Junior Member
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 6

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
katsar Ο χρήστης katsar δεν είναι συνδεδεμένος 28-11-13, 12:22
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά, σαν αρχάριος και εγώ θέλω να σας κάνω ερωτήσεις και για την ακρίβεια πολλές. Καταρχήν χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι (έτσι θέλω να πιστεύω) που πραγματικά θέλουν να βοηθήσουν. Πρόσφατα απέκτησα από ένα φίλο ένα dubai 80 και αν δεν κάνω λάθος είναι γύρω στα 120 λίτρα. Θέλω να κάνω σωστή δουλειά και όχι προχειρότητες και φυσικά δεν θέλω να σκορπίσω λεφτά διότι ούτε μου περισσεύουν ούτε φυσικά την πληρώσουν τα ψάρια. Δεν έχω βάλει τίποτα μέσα στο ενυδρείο, είναι ακόμα γυμνό. Έχω φίλτρο fluval 406 (μήπως είναι πολύ μεγάλο ?), τεστάκια αμμωνίας, και επίσης για νιτρώδη και νιτρικά. Φυσικά θέλω να βάλω αγγελόψαρα μέσα, αλλά από ότι διαβάζω μάλλον δεν πρέπει ε? Επίσης ενδιαφέρομαι και για gourami,γίνεται να βάλω. Αν ναι και πόσα? Βασικά από τα μαγαζιά που πήγα και ρώτησα μου είπαν ότι μπορώ να βάλω 4 αγγελόψαρα και 4 γκουράμι και κλόουν για το βυθό. Η αλήθεια είναι ότι βραχυκύκλωσα από πληροφορίες και ελπίζω να βρω βοήθεια. Θέλω να βάλω ψάρια το οποία είναι μεγαλούτσικα και δεν θέλω να κρύβονται, θέλω να τα βλέπω. Τι μου προτείνεται να βάλω. Πρέπει να επιλέξω πρώτα ψάρια και μετά να δω για φυτά και γενικά θα πρέπει να προσαρμόσω όλο το ενυδρείο σύμφωνα με αυτά. Δεν θα βάλω αντίστροφή όσμωση και το ph εδώ είναι περίπου 8 (δεν μέτρησα ακόμα, από φίλους που έχουν ενυδρεία στην περιοχή τόσο μου είπαν).

Με το φίλτρο κατι τελευταίο. Θα εχω πρόβλημα; Αν έχει πολυ ροή μπορώ να το γυρίσω λιγο προς το τζαμί;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Εμφανίσεις: 3516
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01573 seconds with 12 queries