Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-11-13, 13:02
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή Τι φυτά θα ταιριάξουν, λίγο πριν το γέμισμα.

Μετά απο κανα 2 χρόνια σε ρυθμούς χελώνας έφτασα επιτέλους στο τελικό στάδιο.....

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 2Χ0.6Χ0.6. Ο φωτισμός είναι 6Χ36w power compact 4k+6k. Απο φίλτρανση έχουμε ενα EHEIM 2260. Το ενυδρείο θα είναι χαμηλής ιχθυοφόρτισης και χωρίς διοξείδιο.

Κατά ένα μεγάλο ποσοστό έχω καταλήξει στην διαμόρφωση. Στις φώτο φαίνονται οι θέσεις των κλαριών και των πετρών. Φυσικά κάποιες μικροαλλαγές θα γίνουν ακόμα καθώς πειραματίζομαι συνεχώς και έχω σπάσει αρκετές πέτρες ώστε να έχω όλα τα μεγέθη.

Κοιτάω σιγά σιγά να φτιάξω την λίστα των φυτών που θα βάλω (φυσικά μόνο χαμηλών απαιτήσεων) ώστε όταν νιώσω ότι δεν θέλω να αλλάξω άλλο τη διαρύθμιση με τις πέτρες και τα φυτά να προχωρήσω στην φύτευση και στο γέμισμα του ενυδρείου.

Σκέφτομουν να χρησιμοποιήσω αρκετά java fern και κάτι χαμηλό σαν γρασιδάκι ή θαμνάκι (δεν χρειάζεται να καλυφθεί όλο το χαλίκι για να έχει και μερικά κενά). Μετα το πολύ 1 ή 2 είδη χαμηλών ή μεσαίων φυτών ακόμα για μερικές πινελιές.

Βάση εμπειριών σας, τι είδη θα ταιριάζαν σε αυτό που ζητάω και θα πάνε απολύτως καλά χωρίς διοξείδιο και με τον υπάρχον φωτισμό?


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01761 seconds with 11 queries