Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-07-05, 10:40
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή Η πρωτη αποπειρα για θαλασσινο ενυδρειο ...

Γεια χαρα σε ολους ,

Αφου σκεφτηκα διαφορες χρησεις του δευτερου 120 λιτρου ενυδρειου μου , αποφασισα (firmly) να το μετατρεψω σε fish only sea tank, χωρις καν live rock στην αρχη .

Το ενυδρειο προοριζεται να φιλοξενησει ενα ζευγαρι true percula clowns (tank bred).

Το ενυδρειο εχει τωρα ενα εσωτερικο φιλτρο 600 λιτρα/ωρα , θερμοστατη 120 watt και λαμπα SYLVANIA COOL WHITE 25 WATT. Καθαρα υπολογιζω να ειναι 100 λιτρα νερο

Σκοπευω να :

1) Βαλω σπασμενο κορραλι για υποστρωμα
2) Διακοσμησω το ενυδρειο με θαλασσινο βραχο (νεκρο) που θα μαζεψω απο τη Σκοπελο μεσα στη βδομαδα (φευγω διακοπες αυριο)
3)Ενισχυσω το φιλτραρισμα με ενα εξωτερικο φιλτρο Sacem Marathon 1000 ή Eheim external filter 2217 (1000 λιτρα/ωρα)
4)Προσθεσω μια λαμπα actinic blue (υπαρχει θεση στο Ballast)

Αφου στρωσω το ενυδρειο θα βρω τα δυο ψαρακια και θα τα βαλω.
Η αγορα του εξοπλισμου θα γινει απο το εξωτερικο.

Οι ερωτησεις :
1. Χωρος : φανταζομαι ειναι αρκετος για τα clowns,ετσι ?
2. Φιλτραρισμα : θα εχω συνολικα 1600 λιτρα/ωρα φιλτραρισματος (εσω/εξω) .Φανταζομαι ειναι υπεραρκετος.Με δεδομενη την ιχθυοφορτιση που προτεινω , τι αλλαγες νερου θα χρειαζεται το ενυδρειο ? ποια θα ηταν η ιδανικη διαταξη υλικων στο εσω/εξω φιλτρο?
3.Βραχος . Εαν καποτε προσθεσω ζωντανο βραχο , θα μπορεσω να προκαλεσω (αργα βεβαια) εποικισμο στον νεκρο (ελληνικο) βραχο που θα βαλω τωρα ?
4.Με δεδομενη την λαμπα που εχω , ποσα watt πρεπει να ειναι η actinic blue
5. Ακουσα οτι τα true percula clowns (tank bred) , ειναι ευκολα στην αναπαραγωγη , εαν φυσικα ζευγαρωσουν .Αληθευει ? εχει δει κανεις να τα πουλανε εδω στην Αθηνα ?Που?

Τελος εαν καποιος εχει να προτεινει μια μαρκα καλου και οικονομικου αλατιου θα ηταν καλο .
Πληροφοριακα εγω εχω υπολογισει ενα κοστος μετατροπης μαξιμουμ 300 ευρω (συμπεριλαμβανομενου του αλατιου για ενα χρονο λειτουργιας και αλλαγων νερου)

Ευχαριστω προκαταβολικα,
Βασιλης

ΥΓ Φευγω διακοπες οποτε θα μπορω να απαντησω σε 5-6 μερες σε τυχον ερωτησεις .Το ενυδρειο σεφτομαι να το ξεκινησω περιπου 15-20 Αυγουστου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01596 seconds with 11 queries