Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 06-11-13, 13:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimn Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού έμεινα άνεργος και εγώ και υπάρχει πλέον άπλετος χρόνος ( )
είπα να τελειώσω το ενυδρείο που είχα αφήσει στη μέση,παρατήρησα λοιπόν
ότι το παρατράβηξα λιγάκι το σχοινί με το ξύσιμο της παλιάς σιλικόνης, που ευθυνόταν για τη διαρροή,με αποτέλεσμα να ξεκολλήσει το ένα τζάμι από το άλλο,παραθέτω φωτογραφίες :




Στην πρώτη,δεν ξέρω αν φαίνεται καλά,είναι το κενό που έγινε,στη δεύτερη πέρασα και ένα χαρτάκι ανάμεσα.

Τώρα το θέμα είναι,περνάω ένα κορδόνι σιλικόνη εκεί και με τη πίεση θα κολλήσουν τα τζάμια ή θα πρέπει να ξεκολλήσω τελείως το πλαϊνό από το υπόλοιπο και να ξανά κολληθεί.

Αν πρέπει να γίνει το δεύτερο υπάρχει κανείς Χριστιανός να βοηθήσει γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ το εγχείρημα αυτό??
Είμαι Αθήνα στο Νέο Κόσμο και φυσικά κερνάω τους καφέδες και τα παρελκόμενα !!
Γεια σου φίλε, άκου τι θα έκανα εγώ.
Θα περναγα σιλικόνι εκει στη τρύπα και για καλο και για κακο ένα κορδόνι ολη την ακμη.
Και μετα απο έξω θα κολαγα με σιλικονη γωνία αλουμινίου 2,5 cm. Ενοείτε πως στην ένωση έξω (εκει που θα μπει η γωνιά αλουμινίου) θα έβαζα αρκετή σιλικόνη σε περίπτωση που δεν το κάλυψε η σιλικόνη από μεσα. Η γωνία από μόνη της θα κράταγε τα τζάμια. Γνώμη μου ε. Μόνο επδειδή έχεις μαύρη σιλικόνη καλό καθαρισμα μετα οτι περισεύει για αισθητικούς λόγους. Ας μας πουν και άλλοι με μεγαλύτερη εμπειρία στις κατασκευές.
-------------------------
Επίσης για αισθητικους λόγους αλλά και για ασφάλεια μια που καταλαβαίνω πως το ενυδρείο είναι παλιο, θα εντυνα με γωνιά όλες τις ακμες. Το έκανα σε σπασμένο 350λίτρο και λειτουργεί τώρα μια χαρα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74629

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 06-11-13 στις 13:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01572 seconds with 11 queries