Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 01-11-13, 03:30
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geologiskos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Ελπίζω να είστε καλά!
Σήμερα σκεφτόμουν πώς κατάφερα και έγραψα τόσο λάθος το χελώνας (νομίζω χωλάνας είχα γράψει, ό,τι να'ναι) και πώς θα μπορούσα να το διορθώσω, αλλά προφανώς ο από μηχανής θεός το ρύθμισε!
Μελέτησα για φίλτρα και επανέρχομαι με απορίες κύριε Exelix
Να τα μας που γίναμε και κύριοι!

Σχετικά με το μηχανικό κομμάτι: το Sicce micron έχει μέσα ένα μπλε σφουγγάρι. Αυτό πρέπει να το βγάζω και να το καθαρίζω με το νερό του ενυδρείου κάθε μήνα; Κάθε πότε χρειάζεται ολοκληρωτική αλλαγή;
Αν δεν είναι πια τόσο μπλε και βλέπεις ότι πέφτει η ροή του φίλτρου θέλει το στύψιμό του. Ο χρόνος είναι πολύ σχετικός από ενυδρείο σε ενυδρείο. Το φίλτρο σου είναι και μικρό οπότε μπορεί να δεις να μη σου φτάνει και μια φορά τη βδομάδα. Ολοκληρωτική αλλαγή σε κάποια χρόνια που θα αρχίσει να σου χαλάει, αλλά ελπίζω να έχεις σύντομα ένα εξωτερικό φίλτρο και να μιλάμε για το σφουγγάρι εκείνου.

Σχετικά με το βιολογικό κομμάτι: μπορώ να βάλω κάποιο από τα υλικά που πρότεινες ως έτερο συμπληρωματικό στρώμα (μετά τον άνθρακα/ζεόλιθο) στο ήδη υπάρχον φίλτρο; Γιατί μου πρότεινες να βγάλω τον άνθρακα+ζεόλιθο εντελώς. Δεν είναι καλό να υπάρχει κ χημικό φίλτρο; Σε οποιαδήποτε περίπτωση, μπορώ να βάλω το βιολογικό τώρα, ενώ ζουν μέσα στο ενυδρείο ήδη τα χελωνάκια; 'Η πρέπει να είναι έτοιμο/στρωμένο;
Διάβασα σε ένα site (νομίζω ήταν το tsamisaquariums.gr ή κάπως έτσι) ότι ο ενεργός άνθρακας μπορεί να παίξει το τόλο και του βιολογικού φίλτρου. Μούφα;
Δεν έχεις το χώρο για να τα έχεις όλα μαζί. Το χημικό φιλτράρισμα μπορεί να μη σου χρειαστεί και ποτέ. Αν είχες χώρο και ήθελες ντε και καλά να βάλεις κάτι αυτό θα ήταν άνθρακας, ο ζεόλιθος για μένα μόνο σε περιόδους κρίσης (μπορεί να λάβεις άλλες απαντήσεις από άλλους, τη γνώμη μου σου λέω). Βιολογικό επιβάλλεται να βάλεις. Με τον ένα μήνα που δουλεύει το φίλτρο σου κάποια βιολογία σίγουρα έχει το σφουγγάρι σου ήδη, αν δεν το έχεις ξεπλύνει στη βρύση. Το σωστό είναι να είναι στρωμένο πριν μπουν τα ζωντανά. Αυτό που αλλάζει όταν τα έχεις ήδη μέσα είναι ότι περιορίζονται οι μέθοδοι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να το στρώσεις (δηλαδή δε ρίχνεις μέσα αμμωνία, αυτό το κάνεις με άδειο από ζωντανά ενυδρείο). Θες μπόλι από στρωμένο φίλτρο ή πολύ συχνές αλλαγές και επιπλέον Prime μέχρι να στρωθεί μόνο του. Ο άνθρακας μετά από κάποιο καιρό θα πιάσει κάποια βιολογία (όπως και οποιοδήποτε υλικό), αλλά όποτε τον αντικαθιστάς η βιολογία του θα χάνεται (ανάλογα με την περίπτωση κάτι τέτοιο μπορεί να είναι και ασήμαντο-στη δική σου φάση μάλλον είναι σημαντικό). Και δεν μπορείς να τον κρατήσεις για πάντα μέσα. Και μάλλον οι τρύπες του θα βουλώσουν πολύ πιο εύκολα με τον καιρό.

Σχετικά με το χημικό κομμάτι: Έχω μια χαζή απορία. Εγώ ρίχνω πολύ ωραία το Aquatan μου και τις βιταμίνες. Όταν στη συνέχεια βάλω σε λειτουργία το φίλτρο, ο ενεργός άνθρακας ή ο ζεόλιθος δε δεσμεύουν αυτά που έριξα; Καλά δεν τα λέω; Τι ακριβώς πρέπει να κάνω με αυτό;
Δε δεσμεύουν τα πάντα και με την ίδια δυναμικότητα. Με το αντιχλώριο δεν υπάρχει θέμα. Ίσως δεσμεύσει κάποιες βιταμίνες, αλλά όπως και να έχει το να ρίχνεις τις βιταμίνες μέσα στο νερό δεν έχει σε καμία περίπτωση την ίδια ισχύ με το να ποτίζεις την τροφή.

Άλλη απορία: έρχεται το τέλος του μήνα και πρέπει να καθαρίσω το φίλτρο. Αντικαθιστώ ενεργό άνθρακα/ζεόλιθο με νέο, πλένω σφουγγάρι, όλα στο νερό του ενυδρείου. Με το βιολογικό κομμάτι τι γίνεται;
Ο χρόνος είπαμε είναι σχετικός. Το ξεπλένεις στο νερό του ενυδρείου. Δες και άλλα θέματα π.χ.:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63213
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74333

Εφάρμοσα μερικές συμβουλές που είπατε εσύ και η Μαρία, την οποία ευχαριστώ κ εκείνη για τις ευχές και το χρόνο της.
Αύξησα τις αλλαγές νερού: Αλλάζω τουλάχιστον το μισό νερό κάθε φορά, καλά κάνω;
Αν ρωτάς φοβούμενος ότι αλλάζεις πολύ μην ανησυχείς. Αν ρωτάς μήπως αλλάζεις λίγο δεν ξέρω χωρίς μετρήσεις να σου απαντήσω.

Επίσης, ανάβω πλέον τη λάμπα λίγες ώρες μετά τις 7 μμ. Μη με πεις χαζό, κατάλαβα ότι δεν κάνει σοβαρή δουλειά, αλλά παρατηρώ ότι τα τυπάκια ανεβαίνουν στη νησίδα μόλις τους την ανοίξω και κάθονται κ στεγνώνουν. Μήπως τελικά κάτι κάνει; Δε βρήκα ακόμα χρόνο να ψαχτώ για τις άλλες λάμπες, θα το κάνω όμως.
Το ένστικτό τους τους λέει να πάνε να λιαστούν, όταν βγαίνει ο ήλιος. Όλες οι λάμπες εκλύουν κάποια θερμότητα, το θέμα είναι πόση.

Τελευταία χαζή απορία για σήμερα: Λέμε ότι πρέπει να τις βλέπει ο ήλιος. Πώς θα γίνει αυτό, χωρίς να είναι κ το ενυδρείο στον ήλιο; Τις βγάζουμε μόνες τους εκτός;
Μπορεί να γίνει και αυτό, προσέχοντας πάντα πού τα βγάζουμε, τι καιρό έχει, μην πέσουν από το μπαλκόνι, μην τα αρπάξει κανένα πουλί, να μπορούν να βρουν και σκιά αν ζεσταθούν, κλπ. Με τη σωστή λάμπα δεν είναι απαραίτητο, αλλά ο ήλιος είναι πάντα αλλιώς.

Συγχωρήστε με αν σας ζάλισα. Δε φταις εσύ που θα πέσω για ύπνο σε λίγο!
Ευχαριστώ κ πάλι.

Υ.Γ. Ελπίζω να βρω λίγο χρόνο το Σ/Κ να βγάλω καμιά φωτό και αυτές και το ενυδρείο να έχετε καλύτερη άποψη.
....
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02319 seconds with 11 queries