Θέμα: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 31-10-13, 21:50
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου ειναι οτι εκτος απο την cabomba caroliniana (ισως και της rosanervig), τα υπολοιπα φυτα δεν χρειαζονται και ιδιαιτερα δυνατο φωτισμο. Αλλα μια αναβαθμιση να πας κοντα στο 0.5w/λιτρο, σιγουρα θα ηταν καλη.

Αν ειναι ευκολο αναλογα με την πατεντα που σκεφτεσαι να κανεις, θα εβαζα τις Τ5 για μεγαλυτερη αποδοση και με προοπτικη για επιπλεον λαμπα, αν αυτο χρειαστει στο μελλον. Αλλα για να χρειαστει, νομιζω πως πρεπει να κανεις αυτο που δεν θελεις να ακουσεις, δηλαδη να προχωρησεις σε μπουκαλα CO2. Αυτο ειναι που θα δωσει ωθηση στα φυτα σου, φυσικα με ταυτοχρονη αναβαθμιση φωτισμου και οχι η αναβαθμιση του φωτισμου μονη της. Η αλλη λυση, ειναι μη απαιτητικα φυτα, πολλα απο τα οποια ηδη εχεις.
προς τα εκει κλεινω και εγω!το προβλημα με την μπουκαλα που δεν θελω ειναι οτι δεν βρισκω να την γεμισω εδω στην λημνο και οσους ρωτησα με κοιταγαν στα ματια σαν να τους μιλαγα κινεζικα!οσο για τον φωτισμο εχω 2 θεματακια να λυσω!πρωτον δεν βρισκω μπαλαστ 2 επι 45W παρα μονο 2 επι 49W που θελω να πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα!και το δευτερο και πιο σημαντικο ειναι η λαμπα!στις διαστασεις που ειναι τα ακροφυσια τωρα με τις τ8 (τα οποια θα αλαξω για να βαλω τ5)βρισκω μονο αυτην http://igna.gr/index.php/component/v...etail?Itemid=0
day light απλη δεν βρισκω πουθενα! βρισκω κατι οσραμ και φιλιπς οι οποιες ειναι πανω απο 1100 mm!μετα πρεπει να παω σε καθαρα ενυδρειακες της juwel και καποιων αλλων ενυδρειακων εταιριων οι οποιες ειναι πανακριβες και θελω να τις αποφυγω!ξερει καποιος που μπορω να βρω απλες??
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01632 seconds with 11 queries