Θέμα: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 31-10-13, 14:15
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

ηρθε η ωρα να ξανα-αναβαθμισω τον φωτισμο γιατι απο οτι βλεπω δεν ειναι επαρκεις και θελω την βοηθεια σας! χοντρικα να πω οτι με 2 τ8 30W λαμπες (μια sylvania grovlux και μια daylight)εχω 0.3W ανα λιτρο!οι επιλογες μου ειναι 3 λογο του ιδιαιτερου καπακιου του ενυδρειου μου που σε καμια περιπτωση δεν θελω να χαλασω!
πρωτη επιλογη:προσθετω μια ακομα τ8 στα 25W αναμεσα απο τις αλλες δυο!, 0,45W στο λιτρο

δευτερη επιλογη:αντικαθιστω τις 2 τ8 30W με 2 τ5 45W, 0,45W στο λιτρο

τριτη επιλογη:αντικαθιστω τις 2 τ8 30W με 2 τ5 45W και προσθετω στη μεση αλλη μια τ8 35W, 0,62W στο λιτρο

στις λαμπες θα προστεθουν ανακλαστηρες που τωρα δεν υπαρχουν!

απο λιπασματα εχω φτιαξει ενα δικο μου εβδομαδιαιο προγραμμα που εχει!Δευτερα:2,5 ml potasium Τεταρτη 1ml flourish Παρασκευη 4ml discus trace και Σαββατο 2,5ml potasium!τα λιπασματα ειναι ολα της seachem!που και που προσθετω μεσα στο χαλικακι κοκους λατεριτη!πως το βλεπετε?
τον φωτισμο θελω να τον αναβαθμισω διοτι φυτα οπως Hygrophila Polysperma hydrophila difformis οσα και να εχω βαλει παραμενουν καχιεκτικα και με στριμενα φυλλα και στο τελος εξαφανιζονται!co2 δεν θελω να βαλω γιατι ανεβαινει το κοστος αρκετα!λιγο excell θα βοηθουσε λετε?
γενικα δεν εχω καλη αναπτηξη των φυτων μου! τα φυτα που εχω τωρα μεσα ειναι!Cryptocorine Wendtii Brown XL, Echinodorus 'Kleiner Bar', Vallisneria, Microsorum pteropus, Hygrophila Polysperma Rosanervig ,cabomba caroliniana.
μονο τα δυο πρωτα εχουν καλη αναπτηξη!
καθε βοηθεια θα την εκτιμουσα!
ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01437 seconds with 11 queries