Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 18-10-13, 15:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
με πεισατε, απλα ελεγα σε περιπτωση παντα, που βαλω χρυσοψαρα αν επρεπε να αλλαχω το χαλικη με αμμο διοτι διαβασα οτι τα χρυσοψαρα ανακατωνουν το βυθο για να βρουν τροφη και θα τραυματιζοναι αν δεν υπαρχει αμμος..αλλα οκ αν δεν πειραζει το χαλικι που εχω πολυ καλυτερα για μενα!! απο φυτα υπαρχει προβλημα δλδ καποιοσ φιλοσ μου προτεινε αυτα για αρχη εχουν προβλημα τα χρυσοψαρα με τα φθτα, παντα για ευκολα μιλαμε σε αυτη την φαση
Από τα είδη που έχω, θα σου πρότεινα :
Bacopa Monnieri (εύκολο φυτό, καταπράσινο για μέση ή πίσω)
Ceratopteris Thalictroides (σχετικά εύκολο, μπορεί να προσαρμοστεί στη μέση του ενυδρείου, αλλά χρησιμεύει και σαν φυτό επιφανείας, καθαρίζει το νερό από νιτρικά)
Cryptocoryne Lucens (εύκολο φυτό, ιδανικό για μπροστά ή μέση)
Hygrophila Lacustris ή Difformis (σχετικά εύκολα φυτά, ίδιας οικογένειας, ιδανικά για μέση ή πίσω)
Ludwigia Repens Rubin (το ευκολότερο κοκκινόφυτο, σχεδόν μέτριας δυσκολίας)
Vesicularia Montegnei (Christmass tree moss, εύκολο βρυόφυτο, προσαρμόζεται σε ξύλα, πέτρες ή πλέγματα, ή αφήνεται ελεύθερο σχηματίζοντας μικρά θαμνάκια, ιδανικό για μπροστά ή για διάφορα σημεία του ενυδρείου).
Με τα χρυσόψαρα δεν έχεις και πάρα πολλές επιλογές για φυτά, συνήθως τα τρώνε, όχι πάντα βέβαια, έχω διαβάσει εδώ μέσα πως κάποιοι έχουν χρυσόψαρα με χαρακτήρα και δεν αγγίζουν καθόλου φυτά. Τα δικά μου πάντως μου έχουν τσακίσει κερατόφυλλο και εγκερια και τώρα μου τσακίζουν το νούφαρο. Έχω διαβάσει πάλι εδώ μέσα πως ταΐζουν τακτικά τα χρυσόψαρα λαχανικά και δεν τρώνε τα φυτά, εγώ ότι και να τα έχω ταΐσει συνέχεια βόσκουν και πρασινάδα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01525 seconds with 11 queries