Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 03-10-13, 12:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα,
Υπάρχουν νεότερα για το θέμα που ανέφερα.
Πρόσεξα 2 πέτρες/βότσαλα που είχα μέσα και είδα πως είχαν ένα καφετί χρώμα. Όταν τις έπιασα να τις βγάλω να δω γιατί έχουν γίνει έτσι, παρατήρησα πως ήταν σαν να ήταν σκουριά. Κιτρίνισε το χέρι μου. Φάνηκε ξεκάθαρα πως ήταν σκουριά ή κάτι σαν σκουριά και ήταν έτσι μόνο οι 2 αυτές πέτρες. Εννοείτε πως τις έβγαλα αμέσως και σκέφτηκα πως αν είναι σκουριά θα έχω υπερβολικές ενώσεις σιδήρου μέσα στο ενυδρείο και ελάττωσα τη λίπανση από καθημερινή σε 1 φορά την εβδομάδα. Τα αποτελέσματα είναι εμφανή σε 2 εβδομάδες. Η Vallisneria ενώ είχε χάσει σχεδόν όλα τα φύλα έχει αρχίσει και βγάζει νέα, ο Echinodorus είναι σταθερός, δεν έχει νέες τρυπούλες καιη Hygrophila σταμάτησε να χάνει τόσα πολλά φύλλα και βγάζει πολλά νέα χωρίς τρυπούλες. Εννοείτε πως τα applesnail βγήκαν από τη πρώτη στιγμή και σταμάτησαν οι μεγάλες τρύπες. Είναι δυνατόν να υπήρχε υπερσιδήρωση και να προκλήθηκε αυτό το πρόβλημα ; Απώλειες ψαριών δεν είχα και δεν έχω. Οι μετρήσεις είναι οι ίδιες χωρίς κανένα πρόβλημα. Μέτρηση σιδήρου και φωσφόρου δεν έχω κάνει ποτέ γιατί δεν έχω τεστ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 10 queries