Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 03-10-13, 09:53
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Θα σας πω την δικη μου εμπειρια,που φιλοξενω 3 ειδη αλονοκαρες,στο ιδιο ενυδρειο.
Τζακοπ,Μπαενζι και Ρουμπιν.

Καταρχην δεν ειναι ψαρια υβριδια,δεν αποκλειω το να υβριδισουν σε μικρα ενυδρεια,αλλα στο δικομου που εχει τα λιτρα,δεν υβριδισαν ποτε,αλλα και κανενα αρσενικο,δεν χορεψε με του αλλουνου την θηλυκια.

Εγω τουλαχιστον ειμαι βεβαιως οτι η τζακοπ σιγουρα δεν υβριδιζει με αλλη αλονοκαρα και λογου οτι ειναι αρκετα διαφορετικη απο τις αλλες και μορφολογικα.Εισης η μπαενζι με την ρουμπιν,και αυτες διαφερουν σε αρκετα σημεια,εκτος απο το χρωμα.Σε μεγεθος στο στωμα,και η ρουμπιν βγαζει σαν ενα κερατο κολλημενο στο κρανιο.
Κακως λεμε οτι τα θηλυκα ειναι αχρωμα,και ειναι ιδιες,γιατι η ρουμπιν ειναι μικροτερη απο την μπαενζι,και κοκκινιζει ελφρα,εν αντιθεση με την μπαενζι,που ειναι μεγαλυτερη και κιτρινιζει ελφρα.

Και κατι τελευταιο.Εδω και ενα χρονο η μπαενζι μου ειναι μονη,γιατι ο αρσενικος πηδηξε απο το ενυδρειο και πεθανε.Στον ενα χρονο αυτο το ψαρι,ποτε δεν φουσκωσε η κοιλια της για να γεννησει αυγα,και ποτε ο ρουμπιν,παρολο που ειναι χηρα δεν της χορεψε τον χορο του Ισαια

Συμερασμα δικο μου ειναι,αυτο που λεει ο Κλεοβουλος.Αν εχουν τον χωρο τους ,δεν υβριδιζουν.

Οσο για την προταση του καταστηματος,φιλε Sax,διαφωνω,γιατι θα εχεις πολλα και πανεμορφα ψαρακια,αλλα δεν θα εχεις συμπεριφορες,που ειναι και το ζητουμενο στην Αφρικη.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,18262 seconds with 11 queries