Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 02-10-13, 15:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

παιδιά παρόλο νέος και άπειρος στο hobby έβαλα και εγώ ελαφρόπετρα (από εδώ το έμαθα) και εδώ και ένα χρόνο που τρέχουν και τα 3 ενυδρεία με πολύ μεγάλη ιχθυοφόρτιση (λόγω απειρίας ) δεν είχα κανένα πρόβλημα. Εγώ μάλιστα παρόλο που διάβασα πως θέλει προσοχή στο βράσιμο, αφού την έπλυνα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ (μιλάμε για τρελή σκόνη) την έβρασα στη χύτρα για 10-15 λεπτά και μου έβγαλε πάρα πολύ λίγη ασπρίλα που σε μισή ώρα είχε καθαρίσει . Αυτό που παρατήρησα είναι πως θα πρέπει να μπει σε σακουλάκια και όχι μόνο γιατί είναι πιο βολικά στο πλύσιμο (έφτιαξα σακουλάκια από τούλι μπομπονιέρας) αλλά γιατί στην αρχή την έβαλα χύμα μέσα στο φίλτρο, μετά από καθάρισμα (είδα πως κάθε 3-4 μήνες θέλουν ένα καθάρισμα) το ένα ενυδρείο μου τσίμπαγε αμμωνία για 1 εβδομάδα και το άλλο για 1 ημέρα, ενώ με το τούλι τα έχω καθαρίσει 2 φόρες και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Και μάλιστα για τον καθαρισμό πιο πολύ χρειάζεται για το τούλι παρά για την ελαφρόπετρα, αυτό πιάνει πιο πολύ βρωμιές και μειώνεται η κυκλοφορία του νερού παρά η ελαφρόπετρα. Μιλάμε πάντα πως ο καθαρισμός γίνεται με νερό από το ενυδρείο και ένα απλό ξέβγαλμα. Το θεωρώ αυτονόητο πως αν προσπαθήσει κάποιος να τα κάνει να λάμπουν θα χάσει και όλα τα βακτήρια και άντε πάλι από την αρχή στρώσιμο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01806 seconds with 11 queries