Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 01-10-13, 00:00
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απολυμανση με χλωρινη με προσοχη και γρηγορα γιατι καιει τα φυτα.1χλωρινη-10νερο η αναλογια.
Αν αγοραζεις απο ebay μπορω να σου στειλω μνμ.
Νιτρικο καλιο
Θεικο καλιο
Μαγνησιο για macro
trace η power4 για micro
Σου έστειλα μήνυμα σχετικά με το ebay
Η αναλογία είσαι σίγουρος ότι είναι η σωστή? είχα ακούσει για 19 μέρη νερό και 1 μέρος χλωρίνη..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λιπάσματα θα βρείς εύκολα σε κάποιο θερμοκήπιο σε γεωπόνο ή σε γεωργικά εφόδια..

Το χειλικο trace element mix είναι ενα φακελάκι με μια πράσινη σκόνη μέσα που θα βρείς στα παραπάνω μαγαζιά και λέγεται power4 ή super 4 κτλ.. Θα αντιγράψεις τις αναλογίες 7% Fe - 1,3% B - 2% Mn - 0,06% Mo - 0,4% Zn - 0,1% Cu και θα βρείς κάποιο που θα λέει στα συστατικά του τα παραπάνω(εάν δεν βρείς τα ίδια)

Καλύτερα να μην πειράξεις τα βιολογικά σου υλικά.. Εαν έχεις χώρο στο φίλτρο απλά πρόσθεσε κι'άλλο..

Λογικά θα χάσεις τη βιολογία του βυθού εαν τα ανακατεύεις υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να διατηρηθεί κάτι εάν ρίξεις το παλιό από επάνω..

Τι gh kh έχεις; Πχ σε βρύσης που είμαι τώρα μαγνήσιο δεν ρίχνω και επαρκεί... Μόνο εάν παίζεις χαμηλά σε σκηροτητες θα το χρειαστείς και ανάλογα με τα φυτά που θα βάλεις θα δεις εαν χρειάζεσαι extraκαλιο..
Ξεκινά με νιτρικο κάλιο-φωσφορικο κάλιο και trace και βλέπεις μετά..
Θα ψάξω λοιπόν για power4, ελπίζω να έχουν ξαναζητήσει για ενυδρείο τέτοιο πράγμα, μήπως και καταλάβει εύκολα τι θέλω..
Θα βάλω και στην είσοδο του νερού μπόλικο βαμβάκι για να κρατήσει τα πρώτα χώματα..

Έχεις δίκιο σχετικά με την βιολογία του βυθού, είχα αμελήσει πόσο σημαντική είναι ειδικά για τα corydoras που έχω.. θα το κάνω έτσι λοιπόν..

Επίσης στο ενυδρείο από 100% ΑΟ που έβαζα, τώρα το έχω κάνει 85% ΑΟ 15 βρύση.. στην βρύση έχω πολύ υψηλές σκληρότητες, GH άνω του 20 (φρέσκια μέτρηση δεν έχω θα κάνω από αύριο..)
Στο ενυδρείο έχει πέσει στο 6 η GH..

Άρα τα ζητάω
Νιτρικό κάλιο
Θειικό κάλιο
Φωσφορικό κάλιο
και Power4 ή super4 για τα traces(micro) ?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01925 seconds with 10 queries