Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 27-09-13, 22:22
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Φιλε νοτιοαμερικανε: πιστευω εχω καλη φιλτρανση. 1 λιτρο siporax με substrat και 2 σφουγγαρια. Το ενυδρειο στρωθηκε με αμμωνια πρωτα και μετα τοποθετηθηκαν τα ψαρια. Αλλαγες νερου κανω καθε 10-12 μερες και οι μετρησεις μου δειχνουν νιτρωδη=0, νιτρικα=10

Σωκρατη: ειναι ζωηρο ναι, δεν το εχει δει να 'καθεται'. Αν και αυτο συμβαινει καποιες φορες, δηλ. εχει συμβει να κατσουν και τα 3 κατω στον πατο για μερικα λεπτα, ισως γιατι τρομαξαν απο κατι. Αλλα γενικα δεν εχω παρατηρησει δειγματα νωχελικοτητας.
Απο τροφη ταιζω περιπου οσο γραφω κι εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71775 Πιο πολυ flakes τους δινω, τωρα δινω και σπιρουλινα, και οτι εχω στο ψυγειο, κανα μαρουλακι κανα φρουτακι που και που.
Οταν αναβει το φως ή οταν με βλεπουν, τοτε κανουν σαν παλαβα και τα 3. Νομιζουν ισως οτι ειναι η ωρα του φαγητου και...περιμενουν. Το συγκεκριμενο μαλιστα ψαρακι, αρχισε να τρωει και ενα κιτρινισμενο φυλλο ανουμπιας, εχει φαει ηδη το μισο! Αυτα γμτ πεινανε συνεχεια...

Αυτο ομως που κυριως με ανησυχει ειναι η αλλαγη του χρωματος του και κυριως το οτι ρουφαει αερα.
Αυτο που παρατηρησα ομως ειναι, οτι αερα ρουφαει μολις φαει τα flakes. Δεν το κανει δηλ. συνεχεια. Θελω τωρα να παρατηρησω αν το κανει και με αλλες τροφες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01553 seconds with 11 queries