Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 29-06-05, 11:27
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Δεν εννοούσα πως δεν είναι καλό το spray bar ούτε είπα ότι το ένα ακυρώνει το άλλο. Απλά σκέφτηκα μήπως η αρκετά δυνατή ροή των 1200 lph όταν διοχετεύετε συγκεντρωμένα (από την έξοδο ενός σωλήνα) δημιουργήσει stress στα συγκεκριμένα ψάρια που μάλλον δεν πρέπει να είναι συνηθισμένα σε δυνατά ρεύματα νερού (η μήπως είναι?).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos.f
Για την ερωτηση σου περι μηχανικης φιλτρανσης καλυτερα να σου απαντησει καποιος αλλος
Ok πάσο, αν και δεν βλέπω και πολλούς να συμμετέχουν στην συζήτηση.

Αλήθεια την αεραντλία την έχεις και δουλεύει συνεχώς ή είναι πάνω σε timer?
Είναι τόσο αθόρυβη όσο ισχυρίζεται ο κατασκευαστής?

Και κάτι ακόμη που πρέπει να είναι αρκετά σημαντικό. Έχω δει πολλούς να γραφούν πόσο σταθερές συνθήκες χρειάζονται τα ψάρια της λίμνης Τανγκανίκα και ότι δεν πρέπει να γίνονται συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού (>25%). Ισχύει κάτι τέτοιο? Και αν ναι τότε αλλαγές κάθε 15 μέρες 20% του νερού είναι οκ? Ή μήπως είναι καλύτερα κάθε 7-10 μέρες 5-10% αλλαγή? Υπ’όψην δεν περιμένω να μου πείτε τι αλλαγές και πότε να κάνω (κάτι τέτοιο είναι αδύνατο το ξέρω), απλά στο περίπου και αν ισχύει αυτό με τις συχνές και μεγάλες αλλαγές.

Αυτό που πρέπει να ισχύει 100% είναι ότι η χημεία του νερού που εισάγουμε κατά την αλλαγή πρέπει να είναι όσο γίνετε πιο κοντά σ'αυτήν του ενυδρείου, και ειδικά η θερμοκρασία. Σωστά?
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01405 seconds with 11 queries