Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 30-08-13, 15:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

προφανως και τοτε δεν τρωγανε αρκετα.αγγουρι,καροτο,σπανακι,μπορουν να φανε ανετα.και αλλα ειδη λαχανικων ομως.με λιγη αναζητηση (κουμπι πανω δεξια) εδω μεσα θα βρεις τα παντα



Από αρχές σεπτέβρη βάζω 100% ΑΟ.. Νομίζω έχει φτάσει στα όρια του. Ίσως να μη μπορεί να κατεβεί παρακάτω, αν και η σκληρότητα είναι αρκετά χαμηλά (GH 7 και KH 1).
Τα φύλλα καταπα μπορώ να τα ρίχνω και μέσα στο βαρέλι? Μόλις γεμίσει από την όσμωση το αφήνω μια μέρα με την αντλία μέσα να δουλεύει, χωρίς να βάλω prime βέβαια μιας και η ΑΟ καθαρίζει από χλώριο.. Πράττω σωστά

ποιανου σεπτεμβρη? του προηγουμενου?γιατι ο φετινος δεν εχει μπει ακομα

εμενα παντως απτις τιμες σου,δε μου φαινεται οτι εχεις προβλημα με τη σκληροτητα,ουτε φαινεται να μη μπορει να κατεβει αλλο το Ph.απλα λειπουνε οξεα(χουμικα) και τανινες που θα το κατεβασουνε.δυο ξυλα εχεις μεσα ολα κιολα κιαυτα θα τα εχεις καιρο υποθετω,οποτε δεν βγαζουνε και πολλα πλεον.

σωστα πρατεις,δε βλεπω τιποτα λαθος.φυσικα και τα βαζεις και στο βαρελι.και στο ενυδρειο ανετα.
μπορεις να βαλεις μια καλτσα με τυρφη στο βαρελι και καταπα στο ενυδρειο.κανε μερικες δοκιμες για να βρεις την ποσοτητα που χρειαζεσαι απτο καθε τι και μετα θα σου ειναι πανευκολο.
προσωπικα δεν μου αρεσει να βαζω σκετη ΑΟ,γιατι το νερο ειναι εντελως γυμνο απο οτιδηποτε.αν το νερο της βρυσης σου ειναι ποσιμο και δεν εχει αλλα προβληματα(εκτος της σκληροτητας) θα προτιμουσα να κανω μιξη.αλλιως προσθετα ιχνοστοιχεια και μεταλλα που λειπουν απτο νερο της ΑΟ.(ετοιμα σκευασματα)

το νερο αφηνε το στο βαρελι παραπανω.εγω το παλαιωνω μια βδομαδα.τη μερα που κανω την αλλαγη,το ξαναγεμιζω και το κραταω μεχρι την επομενη αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01516 seconds with 11 queries