Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 30-08-13, 14:52
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Καλό μεσημέρι!

για 5 ancistrus των 5 εκ ρίχνω μια ταμπλέτα Tabimin της Tetra κάθε 2 μέρες, έχω και δυο ρίζες όπως φαίνονται στην φωτογραφία...
Δεν επαρκεί το φαγητό? 1 φορά στις δυο βδομάδες ρίχνω και λίγο αγγουράκι την ψύχα..

εμενα μου ακουγεται λιγο.το οτι βεντουζαρουνε στα ξυλα και τρωνε δεν παει να πει οτι δε θελουνε κανονικο ταισμα οπως και ολα τα υπολοιπα ειδη ψαριων.αν το κανεις για να μην εχεις ρυπους,ειναι λαθος.πρεπει να τρωνε σωστα(σωστες τροφες και ποικιλια και ποσοτητα) και αν χρειαζεται,θα ρυθμισεις τη ρουτινα σου ωστε να εχουνε και καθαρο νερο με σωστες παραμετρους.

Σίγουρα δε το κάνω για τους ρύπους, απλά όταν υπήρχαν και τα guppy νομίζω τρώγανε και ότι φαγητό περίσσευε από αυτά.. Και τώρα συνήθισα να ρίχνω κάθε δυο μέρες. Κάθε πότε και πόσες ταμπλέτες πιστεύεις θα ήταν αρκετό? Τι άλλο μπορώ να ρίχνω εκτός αγγούρι?

Πάντως σε κανένα από τα 5 δεν βλέπω να αρχίζουν να βγαίνουν μουστάκια.. Μήπως είναι όλα θηλυκά? τι πιθανότητες υπάρχουν ? 50/50 ?

κανεις δεν μπορει να σου πει.μολις μεγαλωσουνε θα δεις.


Τώρα σχετικά με το νερό βρύσης είναι 8.2 PH, με 100% νερό ΑΟ έχει πέσει στο 6.8-7 το PH, μπορώ να κάνω κάτι άλλο ώστε να πέσει παρακάτω?

βαλε φυλλα καταπα η ετοιμαζε το νερο σε βαρελι.η και τα δυο.δωστου και χρονο.δεν πεφτει το πεχα απτη μια μερα στην αλλη.

Από αρχές σεπτέβρη βάζω 100% ΑΟ.. Νομίζω έχει φτάσει στα όρια του. Ίσως να μη μπορεί να κατεβεί παρακάτω, αν και η σκληρότητα είναι αρκετά χαμηλά (GH 7 και KH 1).
Τα φύλλα καταπα μπορώ να τα ρίχνω και μέσα στο βαρέλι? Μόλις γεμίσει από την όσμωση το αφήνω μια μέρα με την αντλία μέσα να δουλεύει, χωρίς να βάλω prime βέβαια μιας και η ΑΟ καθαρίζει από χλώριο.. Πράττω σωστά?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01518 seconds with 11 queries