Θέμα: Γέννα Cory
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 28-08-13, 16:17
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

ετσι ωραιος.καλα εκανες.γιατι αλλιως ολα θα στα ετρωγαν τα υπολοιπα ψαρια-γαριδες-σαλιγκαρια-ειχες και εχεις στο ενυδρειο σου.

απλα τωρα να ξερεις οτι η σιτα αυτη απο την γεννηστρα σου θα μαζευει ελαφρως ποιο ευκολα βρωμια.εγω την ειχα βαλη ελαφρως στην μεση του ενυδρειου μου μηκους 1 μετρο και 10 εκατοστα κοντα δηλαδη στην ροη του φιλτρου μου fluval fx5.η δικια μου ροη εκανε πολυ καλη δουλεια στην γενηστρα.εσυ εαν εχεις ελαφρως ποιο χαμιλη ροη τοτε ποιο κοντα στην εξοδο του φιλτρου, γιαυτο λενε να αεριζονται τα αυγα.για να μην πιασουν φουνκους.
εσυ μπορεις την μερα 2-3 φορες ελαφρως να κουνας την σιτα(γενιστρα) τα αυγα δεν παθενουν τιποτα και απλα εαν εχεις σαλιγκαρια να τα διωχνεις πανε απο κατω οταν ειναι αυγα ακομη και δαγκωνουν(σχημα λογου)την σιτα.ετσι εκαμνα εγω τουλαχιστον.

τωρα οταν θα αρχισουν να βγαινουν τα μικρα τα πρωτα παρε ακομη μια τετοια γενιστρα και οτι κινηται απο τα αυγα σε μωρα βαζετα στην δευτερη.ο λογος τα πρωτα μωρα που θα βγουνε μεν τρωνε απο τον δικο τους σακο(λεκιανθο πως λεγεται ακριβως)αλλα τρωνε και τα ιδια τα αυγα εαν βρουνε διπλα τους σιγα σιγα.
ο στοχος σου ειναι οσο ποιο πολλα μπορεσεις να βγαλεις μικρα.
την τροφη την ειδες πανω θελη να ειναι σκονη.προσεχτικα θα ριχνεις απο πανω απο την γενιστρα μολις βγουνε τα μικρα.αυτη η σιτα θα γινει χαλια(βρωμια)και απο την τροφη αλλα και απο την κυκλοφορια γενικα του νερου.κουνιμα σιγα σιγα εγω εβαζα τα χερια και την ετριβα ελαφρως(τα χερια πλημενα καλα πρωτα και αυτα τα γαντια των φαρμακιων)για να μην φερω καμια αρωστεια στα μικρα.θα δεις μερα με την μερα τα μικρα θα γινονται μεγαλα και θα αρχισουν να βολταρουν.εγω τα εβγαλα μετα απο 2 βδομαδες.εαν εχεις μεγαλα ψαρια θα στα φανε παλη εαν τα αφησης νωρις στο ενυδρειο σου.μεσα στην γενιστρα ειναι τζαμι.θερμοκρασια οπως ειναι τωρα στο ενυδρειο σου και ταιζμα σε σκονη.και να τα προσεχης απο αυγα σε μωρα μην σου φανε ολα τα υπολοιπα αυγα γιατι βλεπω οτι σου εκαναν παρα πολλα.

αιντε καλωριζικος να τα χαιρεσαι και να αρχισεις να μοιραζεις οταν δεν θα χωρανε στο ενυδρειο σου ........

οτι αλλο χρειαστης γραφε να σου απανταμε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01579 seconds with 10 queries