Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #156  
Παλιά 27-08-13, 13:53
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Τώρα που οι διακοπές τελειώσανε ας κάνω ένα update της κατάστασης.Δυστυχώς ο Αύγουστος δεν μας πήγε καλά.

Μετά την εισαγωγή ενός στρωμένου scopas στις αρχές του μήνα όλα τα tang βγάλανε ick και ο scopas μετά από 2 μέρες σταμάτησε να τρώει.
Έδινα σκόρδο φούλ μέχρι να φύγω και κατέβασα την αλατότητα . Η θερμοκρασία έπαιζε στους 28 - 28,5 .

Σαν να μην έφτανε αυτό όταν έλειπα η βάση που είχα κάνει για το σκιμμερ έκανε κοιλιά (είχα δει από την αρχή ότι ήθελε και στην μέση πόδι και το είχα αμελήσει γιατί είχε βράχο από κάτω ) με αποτέλεσμα το σκιμμερ να πλαγιάσει και να μην δουλεύει . Κερασάκι στην τούρτα σταμάτησε να δουλεύει και η μια Tunze

Συνολικές απώλειες από τον υπέροχο Αύγουστο

Scopas
Court Jester Goby
Orange Spotted Goby x2
Purple Dottyback x1

Τα υπόλοιπα 3 tang φαίνεται να αρχίζουν να το ξεπερνούν το ick ειδικά το sailfin και το yelow σχεδόν έχουν αναρρώσει πλήρως.
Ο λευκόστερνος το παίζει λίγο δύσκολος.

Όλο το ενυδρείο καλυμμένο με cyano και το εξής κουφό.

Στο refugium είχα caulerpa που είχε φουντώσει και μια μπαλίτσα chaeto που δεν είχε μεγαλώσει καθόλου από όταν την έβαλα.
Η caulerpa εξαφανίστηκε και η chaeto 4απλασιαστηκε σε μέγεθος.


Τα πήρα κρανίο και ξήλωσα την βάση του σκίμμερ ( τώρα έχω πρόβλημα με microbubles ) και έβγαλα και αρκετό βράχο από το sump μιας και καθώς έκανα δουλείες είδα πολύ βρωμιά και δεν μου άρεσε. Τώρα έχω αφήσει περίπου 10 κιλά ( όπως αποδείχθηκε είχα γύρω στα 40).

Άλλαξα θέση στους κυκλοφορητές και έχω πολύ καλύτερη κυκλοφορία και αμέσως το cyano άρχισε να υποχωρεί αλλά έχουμε δρόμο ακόμα.


Αυτά τα νέα μας.

Με τις υγίες μας

keep reefing
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01614 seconds with 11 queries