Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 20-08-13, 23:11
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό που τα έχω με ηλετκροβάνα έχουνε φωτισμό πάνω από 1watt/ l
180 λίτρο με φωτισμό 294 watt, και ενα 100 λιτρο που εχω με 117 watt και στα δυο ακολουθω λίπανση estimate index.
Επειδή έχει τόσο πολύ φωτισμο , αν πάρουν μπρος τα φυτά , δεν θα καλύπτονται σε περίπτωση που έχω το co2 συνεχόμενο .

Στα άλλα μικρότερα γαριδαδικα που έχω , 30λιτρα , 40 λιτρα και 80 λιτρα, παρεχω συνεχόμενα co2 , αφου ο φωτισμος ειναι πολυ χαμηλος , πχ μια λαμπα 18 watt στα 80 λιτρα, και μια λάμπα πάλι για 3 ενυδρεία 40 λίτρα , εκει το σκαμπανέβασμα ειναι χαμηλό 0,2 ph το βραδυ , και πάλι εχει μεγάλη ανατάραξη στα ενυδρεια αυτα, ανεμιστηρες , κρεμαστα φίλτρα, και παρεχω και συνεχόμενα αέρα με αεραντλια.
Οπως ειπε ο Σπυρος καθε ενυδρείο διαφορετικό.. .
Εγώ έχω ένα νεοστημένο (10 ημέρες). Οι διαστάσεις είναι 60Χ40Χ55 (130 μεικτά). Ο φωτισμός είναι 2Χ24W (0,36W/l στα μεικτά). Προς το παρόν δεν ρίχνω πολλά λιπάσματα. Τις δυο πρώτες ημέρες μετά την αλλαγή (Κυριακή/Flourish, Potassium, Nitrogen και Phosphorus - Δευτέρα/Iron και Trace). Οι δόσεις είναι υπολογισμένες για 100 και λίγο ακόμη μειωμένες αναλόγως την περίπτωση (πχ αν βγαίνει 2,5ml ρίχνω 2 κτλ). Επίσης την Κυριακή που μας πέρασε (1η αλλαγή - περίπου 80%) έβαλα από 4 ταμπλέτες Sera Floreplus και Florenette A εδώ και κει... CO2 βάζω μέσω controller.
Τι λες να κάνω;
-------------------------
Υπόστρωμα δεν έχω κάτι το ιδιαίτερο. Ψιλόκοκκο φυσικό χαλίκι (2/3) και χαλαζιακή άμμο carat6 (1/3).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 20-08-13 στις 23:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01838 seconds with 11 queries