Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-08-13, 09:56
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή Παρα λιγο ολικη καταστροφη

Καλησας μερα φιλες -φιλοι μου.χρονια πολλα

Οπως θα εχετε πληροφορηθει ,παθαμε χοντρη ζημια με την δεη,που ακομα και σημερα δεν εχει ομαλοποιηθει η κατασταση,εχουμε 4ωρες διακοπες.

Ευχαριστω ολους τους φιλους ,που με τα πμ και τα τημεφωνα τους ενδιαφερθηκαν.

Η διακοπη ξεκινησε περιπου στις 11 το πρωι,στην αρχη δεν εδωσα σημασια,γιατι το καλοκαιρη ειναι συνηθες φαινομενο,απο υπερφορτωση,αλλα μετα οταν ειδα να εχει ντουμανιασει το εργοστασιο,αρχησα να ψαχνω για αεραντλια μπαταριας.Με την βοηθεια του αλλου ψαροκαμμενου φιλου μου Ηλια,σε ολο το νησι βρηκαμε 3 αεραντλιες.Κρατησα εγω τις δυο.
Σπιτι εφθασα κατα τις 6 ωρα απογευμα,μπαινω μεσα,και αυτο που συναντω,ηταν τραγικο,ολα τα ψαρια ηταν επανω και απεγνωσμενα προσπαθουσαν να αναπνευσουν,ειδικα ο φροντοζακος μου ειχε γυρει και λιγο πλαγια,και με την στοματαρα του ανοιχτη,πνιγοταν.Το κακο με μενα ειναι οτι,οταν εχει διακοπη,δεν εχω και νερο.Οποτε δεν μπορουσα να κανω αλλαγη.Ολοι οι λαθρεπιβατες,βγηκαν απο τον βυθο,και σκαρφαλωσαν στις πετρες στα τζαμια,παντου.Αμεσως εβαλα και τις δυο αεραντλιες,αλλα η κατασταση χειροτερευε.Κοβω το στομιο απο τα 4 πλαστικα μπουκαλια του νερου,και μαζι με την μεγαιρα αναδευαμαι το νερο,ριχνοντας το απο ψυλα.Μετα απο μιση ωρα,αφου καναμε μρατσακια,αρχισαν τα σαλιγγαρια να υποχωρουν,τα ψαρια καπως να ανασενουν πιο φυσιολογικα.Αυτο συνεχιστηκε μεχρι τα μεσανυχτα,κατα τις μια,ειχαν εξαφανιστει τα σαλιγγαρια σχεδον,τα ψαρια αρχισαν να ειναι πολυ καλα,(μαλιστα ο βενουστους γκομενιαριζε),οποτε καπως ησυχασα.Στις 3 ωρα μεσανυχτα ,τσουπ ηρθε το ρευμα,αλλα δεν ηξερα ποσο θα κρατησει,οποτε ρισκαρα να κανω αλλαγη.Αδειαζω το 70% του νερου,και το γεμιζω μεσα σε μια ωρα.(περιπου 500 λιτρα).Μετα την αλλαγη ολα πηραν την δρομο τους,ζωντανεψαν ,χορευαν,πεινουσαν.Τα φιλτρα δεν τα αγγιξα καθολου,Ολες μου οι τιμες ειναι στα φυσιολογικα επιπεδα.

Οτι θα εκανα αλλαγη 3 η ωρα χαραματα ,δεν το φανταζομουν ποτε.

Αυτα που εζησα ,ουτε στον χειροτερο εχθρομου να μην συμβει

Ευχαριστω την μεγαιρα γυναικουλα μου,που αν και μου γρινιαζει οταν κανω αλλαγες,ηταν αυτη που με βοηθουσε εως τα μαυρα χαραματα,παρολο που εκανα το σπιτι λουτσα

Και κατι γαργαλιστικο.Ολα ξεκινησαν ,οταν ανοιξα να διαβασω το θεμα του Αιολου,που λεει για τους προληπτικους. σαβατογεννημενος εισαι ρε Βαγγελη?

Καλησας μερα και χρονια πολλα στους εορταζοντες
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01838 seconds with 11 queries