Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 31-07-13, 13:04
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν από λίγο καιρό είχαμε διαρροή σε ένα juwel 60άρι. Αφού σώσαμε τα ζωντανά με τις συμβουλές των πιο έμπειρων, φτάσαμε να δούμε το επόμενο βήμα. Επειδή η εμπειρία στη χρήση πιστολιού σιλικόνης περιορίζεται στην κατασκευή αρμών πλακιδίων, έπεσε μια ιδέα στο τραπέζι για την οποία θα ήθελα τη γνώμη σας. Αντί να λύσω ή να μπαλώσω τη γυάλα του juwel, να φτιάξω γυάλα με τις ίδιες διαστάσεις βάσης (οπότε κρατάω την πλαστική βάση και το καπάκι) και ελαφρά μεγαλύτερο ύψος. Ξέρω ότι το να φλερτάρεις με τα 60εκ ύψους για αρχάριος είναι κάπως αλλά λέω να το δοκιμάσω. Συγκεκριμένα σκεφτόμουν ένα 60Χ30Χ60 με 10 άρι τζάμι.Το 10αρι ειναι υπερβολη,το 8αρι ειναι πολυ καλο
Διαβάζοντας παλαιότερα θέματα αλλά και άρθρα του γαύρου κλπ δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα τα εξής:
1. Τελικά είναι καλύτερο να στερεώνουμε τα κατακόρυφα τζάμια πάνω στη βάση ή περιμετρικά αυτής? Κάπου διάβασα ότι οι εταιρείες το κάνουν για λόγους βιομηχανοποίησης, αλλά υπήρξε κάπου και η άποψη ότι όταν το στερεώνεις περιμετρικά όλη η βάση δουλεύει σαν κόντρα. Ένα βίντεο που έχει ανεβάσει ο delta με ένα Ρώσο που κολλάει ενυδρείο σε 1' τον δείχνει να το βάζει περιμετρικά, αλλά και η juwel περιμετρικά κολλάει, από την άλλη τα περισσότερα DIY βίντεο κολλάνε πάνω.Το σωστο ειναι περιμετρικα,αλλα στα λιτρα σου δεν εχει και μεγαλη σημασια
2. Αν οι κόντρες μπουν όπως έχω σχεδιάσει στην εικόνα θα έχουν πρόβλημα? Περισσότερο ρωτάω για τις πάνω.Θα σε δυσκολεψουν ετσι,θελει μια επανω κοντρα,να κρατα την οθονη και την πλατη
3. Οι σιλικόνες που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες ισχύει ότι είναι διαφορετικές από του εμπορίου (bison, den braven κλπ)? Κάτι διάβαζα σε πολύ παλιά θέματα για GE κλπ.Μια χαρα ειναι και αυτες
4. Το φιλτροκούτι της juwel θα έχει πρόβλημα αν είναι 20 εκ. "στον αέρα"? Με την έννοια του αν θα κυκλοφορεί το νερό εξίσου αποτελεσματικά (ο κυκλοφορητής έτσι κι αλλιώς έχει αναβαθμιστεί σε 1000άρη)Θα κανει δουλεια,αλλα θα αργει να μαζευει τα χοντρα
5. Έχω βρει πιστόλι σιλικόνης αέρος με 22€. Έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο εργαλείο? Αξίζει?
Τζαμπα λεφτα.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01600 seconds with 10 queries