Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 07-07-13, 18:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski
nazgul ειδα μολις οτι και 2ο φυλλο εχει κιτρινησει η μυτη του και μετα παει να σαπισει !!

εχω μεσα κλαδεματα απο πολυσπερμα και ενα κομματι μεγαλο κερατοφυλλο το οποιο το εχω εκει απο τοτε που εμφανιστηκε και το προβλημα. (το κερατοφυλλο θα το βγαλω απλα μεχρι να παει στο ενυδρειο του φιλου το εχω εκει...) λες αυτο να εφαγε το φαγακι της ανουμπιας? και πως το αφαιρεις? απο τον κορμο το κοβεις?? βαζει μεσα στο νερο ψαλιδι ή το ξεριζωνεις...?!
Το κερατοφυλλο σιγουρα ρουφαει στην κυριολεξια τα νιτρικα. Αν δεν χρησιμοποιεις και καποιο γενικο λιπασμα, πιθανο να μην αφησε θρεπτικα για την ανουμπια, με αποτελεσμα να κιτρινιζει. Το polysperma, επισης κανει την ιδια δουλεια. Θα σου προτεινα να μη βγαλεις το κερατοφυλλο, αλλα να χρησιμοποιησεις καποιο γενικο λιπασμα με φειδω.

Για να αφαιρεσεις το φυλλο, α κοψεις το κλαδι της ανουμπιας χαμηλα, αλλα οχι τοσο χαμηλα, ωστε να διαχωρισεις το ριζωμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_mat
η ανουμπια εχει παθει χλωρωση δες εδω http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html
βαλε καμια ταμπλετα βυθου και θα εισαι οκ..
Κατι αναλογο παρουσιασε, με τη διαφορα οτι η ανουμπια δε φυτευεται για να προσθεσει ταμπλετα βυθου. Τα θρεπτικα της τα παιρνει απο το νερο, οχι το υποστρωμα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski
για το φιλτρο που λες οι μετρησεις ειναι καλες που εχω. ιχθυοφορτιση ειμαι "τζαστ" (χρυσοψαρα ειναι κι ολας) φυτομαζα περαν της ανουμπιας και 8-9 κλαδεματακια πολυσπερμα δεν εχω κατι αλλο (το κερατοφυλλο απλα φιλοξενειτε για λιγες μερες ακομα)
Τα χρυσοψαρα ειναι αρκετα ρυπογονα ψαρια, οποτε το πιθανοτερο ειναι να χρειαζεται πιο συχνα καθαρισμα το φιλτρο σου. Ανοιξε το ανα διμηνο για αρχη και βλεπεις σε τι κατασταση ειναι μεσα. Αν ειναι πολυ βρωμικο, να φροντιζεις να καθαριζεται σε αυτο το διαστημα περιπου. Αν οχι, να γινεται σε μεγαλυτερο διαστημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01618 seconds with 11 queries