Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 02-06-05, 21:07
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε πρύτανη υπάρχει και άλλη λύση για την αναπαραγωγή στο ίδιο ενυδρείο με τα άλλα ψάρια. Εγώ έχω πάρει μια σίτα (προσοχή πλαστική) και την κολλάω στο τζάμι με βεντούζες και χωρίζω τους γονείς. Αυτή η μέθοδος είναι καλύτερη για τους εξής λόγους. Πρώτον (αυτό μου το έχουν πει και το μεταφέρω με επιφύλλαξη) ότι τα αυγά δεν πρέπει να έρθουν σε επαφή με τον αέρα γιατί χαλάνε μετά, άρα η όλη η διαδικασία μεταφοράς σε καινούργιο ενυδρείο είναι δύσκολη και επίπονη. Δεύτερον στρεσσάρεις πολύ τα ψάρια και δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο. Αν οι γονείς είναι ώριμοι αρκετά εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, τα φροντίζουν όλα μόνοι τους. Τα αυγά fungus τα τρώνε συνήθως μόνοι τους οι γονείς για να μην επιβαρύνουν τα υπόλοιπα. Τώρα για ψάρια από τη λέσβο φαντάζομαι εννοείς ότι δεν είσαι σίγουρος για το γένος των ψαριών σου. Μια λύση είναι να δεις αν υπάρχουν γονιμοποιημένα αυγά. Όπως σίγουρα ξέρεις τα άσπρα είναι αγονιμοποίητα. Μήπως το ζευγάρι είναι όντως από τη λέσβο και για αυτό τα τρώνε τα αυγά? Γέννησε και στις δύο περιπτώσεις το ίδιο ψάρι ή δεν είδες το φαινόμενο? Αν φτάσεις σε σημείο που να δεις ψάρια πρέπει να κάνεις και διάφορες άλλες ενέργειες. Φτάσε με το καλό εκεί και τα ξαναλέμε. Σου στέλνω 2 φώτο να δεις τι είχα κάνει και την παραγωγή. Βέβαια εγώ είχα την "ατυχία" και γέννησαν ακριβώς μπροστά στην εισαγωγή του φίλτρου με αποτέλεσμα να είναι απαραίτητη η μετακίνηση του φίλτρου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01438 seconds with 11 queries