Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-06-13, 20:00
Panagiotisrx7 Ο χρήστης Panagiotisrx7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Χρυσόψαρα και γυάλα

Καλησπέρα,

Πρώτο μου post.

Δυστυχώς αγόρασα πρίν διαβάσω.

- 2 μικρά χρυσόψαρα
- γυάλα 10 λίτρα
- χαλίκι λευκό
- ένα μικρό ψεύτικο φυτό
- 2 μικρά ψεύτικα ξυλάκια
- φυσικός φωτισμός (από το πρωί έως το απογευματάκι που πέφτει ο ήλιος και μετά για λίγες ώρες φώς από το φωτιστικό του σαλονιού)

Αλλαγή νερού (περίπου το 85%) κάθε 3 ημέρες με μια αντλιούλα ενώ το νερό το έχω έτοιμο από την προηγούμενη ημέρα ώστε να έχει την ίδια θερμοκρασία. Στο νερό βάζω Kent fresh/marine ammonia detox.

Επίσης κάθε περίπου 3 αλλαγές νερού καθαρίζω με ένα βουρτσάκι το εσωτερικό που έχει αναπτύξει λίγο κάτι σαν γλίτσα.

Τα ψαράκια τρώνε μια φορά την ημέρα από 3 φυλλαράκια Omega one.

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:

1. Έχω διαβάσει πως ο βυθός έχει σημαντικά βακτήρια για την υγεία των ψαριών αλλά φαντάζομαι πως κάποια στιγμή θα γεμίσει με ακαθαρσίες. Πώς μπορώ να τον καθαρίσω χωρίς να καταστρέψω αυτά τα βακτήρια;

2. Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να εξαφανίσω αυτήν την λίγη γλίτσα που αναπτύσσεται;

3. Μπορώ/πρέπει να ταΐζω τα ψαράκια και κάτι διαφορετικό πέραν από τα φυλλαράκια; Αν ναι, τι προτείνετε;

Τα ψαράκια τα έχω από το Πάσχα και είναι ζωηρά και δραστήρια και αν δεν με γελούν τα μάτια μου, έχουν μεγαλώσει λιγάκι.

Αν πέραν των απαντήσεων των παραπάνω ερωτήσεων έχετε κάποια συμβουλή για να καλυτερέψω την ζωή τους με το εν λόγω set up παρακαλώ πείτε μου.

Ευχαριστώ πολύ!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01540 seconds with 10 queries