Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 02-06-05, 10:11
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosdr
Μαριε δεν πρόσεξες τί έγραψα. Δεν αναφέρθηκα στα τέστ που κάνω στο νερό μου αλλά στα πρόσθετα που βάζω κάθε τόσο. Δεν έχω μετρήσει
ποτέ μου στρόντιο ή ιωδίνη Αυτό όμως δεν θα πεί ότι δεν πρέπει κάθε
βδομάδα να βάζω μικρές ποσότητες από αυτά.
Το προσεξα, αλλα ειναι σωστο αυτο? Αυτοι που κανουν αλλαγες νερου τακτικες αντι για ιχνοστοιχεια μαλλον κατι ξερουν. Το εχω δοκιμασει και εγω και ειδα απλα μια διαφορα την οποια δεν πιστευα οτι θα δω ποτε... Λες οτι βαζεις λιγο απο αυτα που δεν μετρας. Τι εννοεις "λιγο"? Νομιζω οτι ειναι πολυ γενικο. Μην ξεχναμε πως τα ιχνοστοιχεια κατα 99% οπως λενε οι μελετες συσσορευονται σε ενυδρεια που παιζουν με trace ζουμακια κτλ. Και στην πορεια αναλογος το κοραλλι και την αντοχη του γινονται τοξικα, το οποιο δεν συμαινει πως το κοραλλι πεθαινει, αλλα πως πολυ απλα δεν εχει την αναπτυξη που θα επρεπε, δεν ξερεις γιατι καποιες ημερες δεν ανοιγει οπως αλλες φορες, κτλ κτλ.

Δεν ξερεις, πως πανε αυτα, ξερεις εαν το κοραλλι σου εχει στο σκελετο του στροντιο σε αναλογια 1 προς 50 η 1 προς 100? Και που ξερεις εαν στην φυση ειχε 1 προς 100 αλλα επειδη στο ενυδρειο εχει περισια στροντιου, δεν εχει ποια αναλογια 1 προς 40? Επειδη ετσι λειτουργουν τα κοραλια, με αποτελεσμα να εχει καπως ποιο ευθραστο σκελετο?

Αυτοι ειναι οι προβληματισμοι μου, και μιλαω εκ πειρας γιατι 2 χρονια το ειχα με ζουμακια και μολις αρχισα τα 20% το μηνα χωρις τιποτα απο αυτα, ειδα σε 1 μηνα ΤΗΝ διαφορα.

Ευτηχως που στα ξενα φορουμ το τονιζουν αυτο που λεω γιατι αλλιως μπορει και να ημουν λιγο τρελος...

Εδω θα δεις ενα ενυδρειο του μηνα. Δες το και θα καταλαβεις.
Ενυδρειο του μηνα - Practical fishkeeping

Προτεινω λοιπον ανεπυγυλακτα στους αρχαριους να κανουν τακτικες αλλαγες νερου. Μαζι με προσοχη σε ασβεστιο και αλκαλικοτητα και ολα θα πανε καλα
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01682 seconds with 11 queries