Θέμα: eheim η fluval
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 04-06-13, 23:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Λοιπον, ας τα παρουμε με τη σειρα:

- Eheim: το 2211 ειναι πολυ μικρο σε ροη για αυτα τα λιτρα. Την πραγματικη ροη που θα βγαζει, οχι την ονομαστικη που αναφερει η εταιρια με αδειο καδο. Δεν το εχω χρησιμοποιησει, αλλα ατομα που το ειχαν, δεν το προτεινουν για μεγαλυτερο απο 40 λιτρα ενυδρειο. Ειναι πολυ αδυναμο.

Χρησιμοποιω, ομως το eheim 2213 σε 60 λιτρα, με το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Να σημειωσω οτι δεν το κανει πλυντηριο απο αποψη ροης. Εγγυημενο φιλτρο, μεγαλος καδος, αντοχη στο χρονο οπως και ολα της eheim, νομιζω θα σε καλυψει. Προσωπικα θα πηγαινα στο 2215 για 100 λιτρα, αλλα εχω μια ταση να ειμαι υπερβολικος με τα φιλτρα που εχω. Δικη σου η αποφαση. Παντως για eheim, οπως ειπα και πιο πριν, χρειαζεσαι και διπλα βανακια, μην υπολογιζεις μονο στο φιλτρο. Αυτη ειναι μια πολυ καλη προσφορα, με βανακια και βιολογικο υλικο (αυτο πηρα και εγω).

- Fluval: Το 105 (ιδιο με το 106) το εχω σε 48 λιτρα και τη ροη του την εχω μονιμα στα 2/5. Δεν εχει τοσο μεγαλο καδο οσο το eheim, αλλα εχει καποιες ευκολιες στη συντηρηση. Πολυ ευχαριστημενος και με αυτο ειμαι. Παλι ισως πρεπει να πας στο 206 για 100 λιτρα (αλλα σου ειπα την περιπτωση μου).

-Elite: Δεν εχω χρησιμοποιησει να πω την αληθεια, αλλα θα ειναι το επομενο φιλτρο μου για ενα 44αρι γαριδαδικο, επειδη ενα εσωτερικο που εχω με εχει κουρασει. Το crystal flo 40, ισως να ειναι μια χαρα για το ενυδρειο σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01542 seconds with 11 queries