Θέμα: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 22-05-13, 16:37
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αφού υπάρχει μεγάλη ποσότητα ψιλού υποστρώματος, αν γίνει προσεκτική φύτευση βαθειά και στερεωθούν δεν θα σηκώνονται τα φυτά.
κι εγώ στην αρχή ωσπου να "πιάσουν" είχα θέματα. πήρα βοτσαλάκια ενυδρειακά, έδενα με κλωστή προσεκτικά το φυτό και το έχωνα με το βότσαλο στην φύτευση. η κλωστή σαπίζει με τον καιρό δεν υπάρχει πρόβλημα. υπάρχουν και ειδικά πλαστικά ενυδρειακά τσιμπιδάκια αλλά εγώ βολεύτηκα μ αυτό τον τρόπο και επίσης στην αρχή γύρω από το φυτό δημιουργούσα ένα κύκλο ασφαλείας με τα μοπάνι να μην πλησιάζουν τα ψάρια. μια ταμπλέττα πλησίον όχι κολλητά της ρίζας για λίπανση είνα πιστεύω αρκετή για εύκολα φυτά. όχι υγρό λίπασμα σε κάθε αλλαγή είναι πολύ. μια φορά το μήνα είναι η γνώμη μου
τα υποστρώματα και το co2 είναι για πολύ ειδικών απαιτήσεων φυτεύσεις δεν νομίζω οτι είναι αυτό το ζητούμενο του φίλου μας αλλά να στερεώσει σωστά τα φυτά του τώρα στην αρχή. κάνε μια μεγάλη αλλαγή και όταν είνα χαμηλά η στάθμη, βάλε το χέρι σου δεν γίνεται με την τσιμπίδα. αν φοβάσαι για τα ψάρια βάλε ιατρικά γάντια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01432 seconds with 11 queries