Θέμα: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 22-05-13, 01:16
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παρα να πάρεις ταμπλέτες για τα φυτά καλυτερα να πάρεις ενα σακι flourite και να τον βάλεις εκει οπου θα φυτέψεις...
Κοιταξε πως ειχα ξεκινησει το ενυδρειο μου 180 λιτρα ειναι .. χωρις μπουκάλα co2 , 1 σακουλι υποστρωμα flourite αναμιγμένο με 5 σακια χαλικι ,λαμπες αν θυμαμαι 2 χ 30 watt sylvania πρεπει να ειχε λιγο λιπασμα και diy co2, 3 μπουκάλια του νερου και ευκολα φυτάκια..
Οι λάμπες δεν παιζουν κανένα ρόλο, απλα τα par... εγω πλέον χρησιμοποιω σε ολα μου τα ενυδρεια απλες osram..
Προσπάθησε να διαβάζεις το φυτό τι χρειάζεται.. αν το καταφέρεις αυτο θα ξερεις τι να βάλεις στο ενυδρείο..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43791
Αυτο μεχρι ενα σημειο πηγαινε καλά μετα εμφανιστηκε black beard algae και πηρα μπουκαλα co2 γιατι δεν πηγαινε άλλο..
Ειναι ταλαιπωρία το diy co2 και στα τοσα λιτρα θα δεις μικρες διαφορες..
Ψαξε για μεταχειρισμένο μανομετρο και πηγαινε παρε - νοικιασε μια μπουκάλα , και ας το εχεις χαμηλών απαιιτησεων , μετα μπορεις να παιξεις με φωτισμο και λιπάσματα.
Το co2 μια φορά θα το παρεις , και το γεμισμα αν ειναι 5 κιλη θα σου κραταει και 4 μηνες...
Φιλε και εγω απο νησι ειμαι και καταλαβαινω τι λες...
εχω δωσει και εγω πεταμένα λεφτα απο τις αγορες εδω, πλέον απο Αθήνα η Θεσσαλονικη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01406 seconds with 11 queries