Θέμα: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 20-05-13, 20:01
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

ευχαριστω ρε παιδια που ανταποκρινεστε γιατι οπως σας ειπα εχω πελαγωσει!
τα φυτα τα πιανω με μια τσιμπιδα και τα φυτευω οσο πιο βαθια μπορω!μπορω να πω οτι φτανω στο τερμα!το ψιλο χαλικι ειναι απο κατω και το χοντρο απο επανω!τωρα για τις εναεροβιες περιοχες που μου ειπες εχω σκοπο να το ψιλοανακατεβω που και που για να μην πετρωσει (πιστευω θα βοηθησει)!προβλημα εχω περισοτερο με τα φυτα που δεν εχουν ριζα και μου ξεφυτευονται αλλα σημερα δοκιμασα αυτο που εχω κανει και στην καμπομπα και ειχε επιτυχια. τυλιξα το κατω μερος των φυτων με υαλοβαμβακα απο το φιλτρο(το ψιλο το ασπρο)και τα φυτεψα!τουλαχιστον η καμπομπα αναπτυσεται!οι λαμπες θα αλαχτουν σε λιγες μερες γιατι εδω στη λημνο δεν βρισκεις και πρεπει να παραγκειλω!αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι το πιο ζωηρο φυτο που ειχα ηταν η Ludwigia repens Rubin αλλα οταν ενα σκαλαρι μου την ξεφυτεψε ειδα οτι η ριζα της ειχε σαπισει!!!!!το ιδιο και στις αλλες αλλα το φυτο παραμενει ζωηρο!τα ξαναφυτεψα και υπαρχουν!ειναι που ειναι τα φυτα ταλαιπωρημενα τα τσιμπανε και τα ψαρια και δεν εχουν αφησει φυλο!!περα απο τις λαμπες πρεπει να το ξεστησω και να αλλαξω χαλικια και τα λοιπα??δεν θελω να το κανω με υψηλες απαιτησεις παντος!προτιμω ευκολα φυτα!παιδια οτι μου πειτε θα κανω!!!σωστε με!!!
Υ.Γ Στεφανε αν δεν κανω λαθως τα δικα σου φυτα εχω....τι ωραια που ηταν οταν τα ειχες στειλει!!ειλικρινα ηταν υπεροχα και μπολικα!αν μου πεις και πως να τα σωσω θα εισαι υπεροχος.......
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο προσωπικη μου εμπειρια, θα σου πω οτι ξεστησα φυτεμενο λογω αλγης.

Προσπαθησα να κανω υψηλων απαιτησεων φυτεμενο με πολυ υψηλο φωτισμο και λιπανση, αλλα με DIY CO2. Στα πρωτα κρυα ειχα προλημα, μεχρι που τελικα το ξεστησα. Η αλγη δεν υποχωρουσε. Πλεον, αν θελω φυτεμενο απαιτησεων, το πρωτο πραγμα που θα παρω θα ειναι η μπουκαλα. Απο εκει αρχιζουν ολα.
-------------------------
Διατηρω, ομως, δυο πολυ ομορφα ενυδρεια με φυτα χαμηλων απαιτησεων.Χωρις αγχος, χωρις τιποτα. Μονοεβδομαδιαιες αλλαγες και μηδαμινη σχεδον λιπανση. Μη νομιζεις οτι δεν ειναι ομορφα αυτου του τυπου τα ενυδρεια. Αντιθετως.
αυτο θελω και εγω φιλε μου χαμηλων απαιτησεων!τι με συμβουλευεις λοιπον??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrisfz1 : 20-05-13 στις 20:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01906 seconds with 11 queries