Θέμα: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 20-05-13, 18:03
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Smile

Δημήτρη καλησπέρα,

επειδή έχουμε ακριβώς τα ίδια φυτά θα σε συμβούλευα να κάνεις μια μικρή επένδυση σε υπόστρωμα και την πλήρη σειρά λίπανσης της SEACHEM.
Πρώτη μου φορά ασχολήθηκα με ενυδρείο και μάλιστα φούλ φυτεμένο και τα φυτά δεν τα προλαβαίνω. Κλαδεύω, ξεριζώνω, τους αλλάζω θέσεις και αυτά θεριεύουν και πάλι. Το υπόστρωμα βοηθάει πάρα πολύ (2-3 εκ Flourite) καθώς και το πρωτόκολλα IE (Estimative Index) με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού. Θα βρεις πολλά γραμμένα στο forum για το συγκεκριμένο.

Αν το αποφασίσεις θα σου στείλω ένα εξελόφυλλο με τις συνιστώμενες αναλογίες από την Seachem.

Μία λάμπα Grolux θα βοηθήσει και επίσης απαραίτητο είναι το CO2. Μπορεί να λένε ότι τα εύκολα φυτά δεν το χρειάζονται αλλά αν τους το δώσεις δεν θα το αρνηθούν
Εγώ προς το παρόν χρησιμοποιώ το EXCEL της Seachem (πω, πω θα νομίζουν ότι τους κάνω διαφήμιση) και έχω λαμπρά αποτελέσματα. Πρόσεχε μόνο αν έχεις γαρίδες, δεν τα πάνε καλά με το EXCEL.

Δυστυχώς οι άλγες στα φυτεμένα είναι σχεδόν αναπόφευκτες. Προσπάθησε τις ώρες εκτός φωτοπεριόδου να είναι το δωμάτιο κάπως σκοτεινό (τράβα κουρτίνες κλπ). Με μια οδοντόβουρτσα καθαρίζεις τις πέτρες σου και τα διακοσμητικά σου, με ένα σφουγγαράκι τα τζάμια και με τα δάκτυλά σου ένα-ένα τα φύλλα (ναι ξέρω θέλει υπομονή) για να μπορούν να φωτοσυνθέτουν τα φυτά σου.
Τον καθαρισμό θα τον κάνεις πάντα ΠΡΙΝ την αλλαγή νερού για να "ρουφάς" μετά τα αιωρήματα έξω από το ενυδρείο. Και βάλε και κανένα σαλιγκάρι ή/και SAE. Κάνουν εξαιρετική δουλειά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01883 seconds with 11 queries