Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 19-05-05, 10:32
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Γειά σου annivas2000.
Μετά απ’όσα έγραψες δεν ξέρω από που να αρχίσω . . .
Υποτίθεται ότι υπάρχει αυτό το forum για να αλλάζουμε απόψεις για το θέμα ‘ενυδρείο’. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χρησιμο είναι για έναν αρχάριο που δεν έχει ιδέα πόση δουλειά και πείρα χρειάζεται για να κάνει ένα ενυδρείο όπως το φαντάζεται. Έτσι ζητάει την βοήθεια των ειδικών-έμπειρων για να μην κάνει λάθη σε βάρος των ψαριών κυρίως.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annivas2000
Δεν υπαρχουν μαγικες συνταγες και καλο ειναι οταν κανουμε κατι (κατοπιν συμβουλων) να το ψαχνουμε λιγο ή/και να ρωταμε γιατι γινεται....ετσι μονο θα αποκτησουμε και την αισθηση που χρειαζεται για να κρινουμε μονοι το ενυδρειο μας σιγα-σιγα...η ιατρικη εξ αποστασεως δεν εχει και πολυ περαση και γκουρου εχουν μονο στην Ινδια ...
Σε αυτό θα διαφωνίσω γιατί νομίζω ότι έτσι δουλεύει το forum εξ αποστάσεως.
Μαγικές συνταγές υπάρχουν όπως πχ στις συμβουλές για τον συνδιασμό ψαριών, στις συνθήκες νερού κτλ.
Καλοπροαίρετα όμως θέλω να πω μερικά πράγματα.
Μερικές από τις ερωτήσεις απαντούντε με τέτοιο τρόπο που εύκολα μπορούν να μεταφραστούν λάθος. Για έναν έμπειρο ίσως λειτουργήσουν αλλά για έναν αρχάριο είναι 'μυστήριο' το πως ακριβώς θα εφαρμόσει αυτά που του λένε. Για παράδειγμα μου είχες πει στο προηγούμενο post : "..Αυξησε πρωτα το διοξειδιο πριν αυξησεις φωτα και λιπασματα." Αυτό το έκανα όπως το είπες αλλά που να ξέρω ότι έπρεπε να το κάνω για 3 εβδομάδες και μετά αν χρειάζεται να αυξήσω και το φως ; Εγώ σκεύτηκα ότι μια εβδομάδα αρκεί και περισσεύει. Αλλά και να μην το έκανα μετά μπορεί να υπήρχε ο κίνδυνος να μου πεις '..καλά δεν σου είπα να αυξήσεις και τα φώτα ;" Αυτές οι παρεξηγήσεις συμβαίνουν συχνά. Μάλλον γιατί για αυτόν που δίνει την συμβουλή είναι απλό και δεν γράφει τις λεπτομέριες που είναι αναγκέες όμως για τον αρχάριο.
Εγώ θεωρώ 'τίμιο' να ακολουθώ τις συμβουλές (αφού τις φιλτράρω όπως καλά είπες) και να γράφω τα αποτελέσματα για να τα κρίνετε. Αν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου δεν χρειάζεται να ζητάω την γνώμη σας.
__________________________________________________ ___________
Αφού μπήκες στον κόπο να απαντήσεις . . .
Η τύρφη είναι κάτι που χρησημοποιώ αρκετό καιρό και τηρώ την αλλαγή της κανονικά. Αν δεν την άλλαζα, πάλι δεν θα ήταν μη ισσοροποία - δεν θα άλλαζαν οι τιμές του νερού αφού θα άλλαζα το πρόγραμμα-ρουτίνα ; Το ενυδρείο έχει και ψαράκια μέσα οπότε . .
Όσο για το λίπασμα επειδή δεν κατάφερα να βρώ τα προιόντα της seachem έβαλα τα Ferreal/Floreal αλλά επειδή δεν αρκούν, όπως αποδείκτηκε, σκεύτηκα να κάνω ένα πλήρες και 'μεταβλητό' λίπασμα να το φέρω στα μέτρα μου, τώρα που η ισορροποία του ενυδρείου είναι χάλια.
Για το CO2 μου είναι αδύνατον να to σταθεροποιήσω στα 30ppm αφού PH - KH είναι έστω και λίγο μεταβλητά και δεν προλαβαίνω με 2 αλλαγές νερού την εβδομάδα να ξέρω τι αποτέσμα έχει η μικρή αυξομείωση στην παροχή του CO2 που κάνω. Μπορεί για κάποιον έμπειρο που ξέρει καλά την συμπεριφορά του ενυδρείου του να είναι εύκολο αλλά για μένα μοιάζει αδύνατο.

Συγνώμη αν σας κούρασα . . με αυτό το post και γενικότερα . . .
Πραγματικά ευχαριστώ για την βοήθεια.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02073 seconds with 11 queries