Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 12-05-05, 09:20
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A

1. Προσθέτεις τι;
2. Το PO4 0.25 πώς βρέθηκε;
3. Απο λιπάσματα κλπ γενικά τι ρίχνεις;
4. Το anubia είναι φυτό τρομερά αργής ανάπτυξης. Βάζοντάς το κάθε λίγο και λιγάκι σε χλωρίνη σίγουρα το εμποδίζεις να πάρει τα πάνω του και να αρχίζει να βγάζει νέα φύλα.
5. Το eleocharis έχει βγαλει νέα runners; Αν όχι άστο να βγαλει νέα και μετά κόψε τα παλιά.
6. Απο αλγοφάγα τί έχεις;
7. Ο γενικός κανόνας είναι απαιτητικά φυτά - γρήγορη ανάπτυξη ώστε να μην προλαβαίνει να αναπτυχθεί η άλγη, ή χαμηλών απαιτήσεων - αργή ανάπτυξη όπου έχουμε λίγο φως και λιπάσματα, η άλγη αναπτύσεται πολύ αργά. Εσύ σε ποιά κατηγορία είσαι;
1. Καθημερινά Νιτρικό κάλιο
2. Η τιμή από μετρήσεις (υγρό test) Αν ρωτάς γιατί είναι 0.25 δεν ξέρω...
3. Λιπάσματα βάζω ακόμα τα floreal+iod και ferreal+spureal αλλά με αρκετά μικρότερες δόσεις από αυτές που προτείνει η εταιρεία.
4. Κι όμως δεν θα πιστέψεις. Εδώ και 1 μήνα 'πετάει' 1-2 φύλλα συνέχεια. Μέχρι να ολοκληρωθεί το ένα έχει αρχίσει το άλλο να βγαίνει. Τώρα τελευταία πετάει και από το κάτω μέρος μικρότερα. Το μόνο που έχω κάνει είναι 'σκια' στην ανούμπια με κάποιο από τα γρήγορα φυτά.
5. Το eleocharis δεν θέλω να εξαπλωθεί άλλο αλλά επειδή έχει πιάσει στις άκρες του άλγη (αυτή που είναι σαν τούφες) το κούρευω πιο κάτω που είναι το φυτό υγειές.
6. Έχω 4 Otto αλλά δεν κάνουν δουλειά
7. Τι γίνεται αν έχεις φυτά υψηλών απαιτήσεων αλλά αργής ανάπτυξης ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01485 seconds with 11 queries