Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 19-04-13, 09:42
nikolas34 Ο χρήστης nikolas34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
δε χρειαζεται να τα βαφτισω, εχουν ονομα: λεγονται πλεκοστομοι, και ανηκουν στην οικογενεια των γατοψαρων. Προερχονται απο Αμαζονιο μερια, γινονται γυρω στους 30-40 ποντους (αρα απαιτουν τεραστιο ενυδρειο) και οι συνθηκες που θελουν ειναι ριζες, χαμηλες σκληροτητες, χαμηλο ph, σκουρο νερο, κρυψωνες απο συμπλεγμα ριζων, ειδικα ξυλα με μεγαλες επιφανειες που βεντουζαρουν και τρεφονται απο αυτα (γιατι υπο κανονικες συνθηκες σκασιλα τους για τα τζαμια σου και τις αλγες σου) κτλ κτλ κτλ. και φυσικα θελουν καλης ποιοτητας φυτικη τροφη.
Σε σωστες συνθηκες ζουν καμποσα χρονια (20+) και ειναι κανονικα πετς κι οχι φιλιππινεζες καθαριστριες
Αν σου αρεσουν τοσο φτιαξε ενα 500-1000 λιτρα μονο με πλεκο και ισως καποια κοπαδοψαρα αμαζονιου (πχ τετρα)

Υπαρχουν και αλλοι γλυφτες περα απο αυτους ξερεις δεν ειναι οι μονοι.. εχω 2 CAE εδω και ενα χρονο και απλα μου αρεσει η συμπεριφορα τους επειδη καθονται πανο στα φυλλα, στα ξυλα και στις πετρες, για τα τζαμια εχω ξυστρα και μαγνητη..

Αν θες ο κοσμος να σταματησει να τους λεει γλυφτες να κανεις παραπονα στο Wikipedia και σε αλλα μεγαλα site να σταματησουν να τα γραφουν "suckermouth catfishes" και οταν πετυχεις να το αφαιρεσουν τοτε να το λες και στους φιλους σου, αυτοι κατι θα ξερουν παραπανω για την ονομασια που του εδωσαν απο εσενα... Πρωτα εκει και μετα εδω, μεχρι τοτε εν συντομια γλυφτες θα τα λενε...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01497 seconds with 11 queries