Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 08-04-13, 13:43
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδιά. Καιρός είναι να κάνω μια ολοκληρωτική αλλαγή του ενυδρείου μου τόσο σε διακόσμηση όσο και σε ψάρια. Αφού έκανα λοιπόν μια έρευνα αγοράς, κατέληξα στα Neolamprologus Multifasciatus.

Καταρχάς να πω ότι το ενυδρείο μου είναι 96 λίτρα μεικτά με διαστάσεις 80x30x40. Αρχίζω τις ερωτήσεις:

01. Πόσα multi μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μου;
μπορείς να βάλεις 4-5 για να βγουν ζευγάρια, εκτός κι αν μπορείς να βρεις έτοιμο ζευγάρι/χαρέμι
02. Βλέπω ότι χρειάζεται άμμος. Λέω να πάρω αυτή τι λέτε; Και πόσα κιλά θα χρειαστώ σύμφωνα με το ενυδρείο μου;
βάλε ψιλή άμμο -μπορείς και θαλασσινή καλά πλυμένη-ποσότητα όση για να καλύψεις 3-4 εκ. ύψος
03. Για τη διακόσμηση λέω να βάλω και μια ρίζα. Χρειάζεται ή δεν πρέπει να τη βάλω; δεν χρειάζεται και αν δεν είναι παλιά μακροπρόθεσμα θα επηρεάζει το ph χαμηλώνοντας το
04. Διαβάζω ότι χρειάζονται κελύφοι σαλιγκαριών. Που μπορώ να βρω τέτοια; Δεν έχω ιδέα...στη λαϊκή βρίσκεις ζωντανά-τα βράζεις και τα καθαρίζεις καλά-αλλιώς εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69271
05. Μπορείτε να μου πείτε 2-3 τροφές που θα πρέπει να έχω για τα multi; ποιοτικές τροφές για κυρίως σαρκοφάγα ψάρια με αρκετή πρωτεϊνη υπάρχουν απο διάφορες εταιρείες

Αυτά προς το παρών. Περιμένω τις απαντήσεις και τις διευκρινήσεις σας για να προβώ σε αγορά!

Καλή συνέχεια!

(κι όλο με προλαβαίνει το επάνω γρήγορο πληκτρολόγιο )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01587 seconds with 10 queries