Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 01-04-13, 16:17
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας και πάλι παιδια δυστυχώς ο μόνομαχακος πέθανε και λύπη θήκες πολυ γιατι ήταν φοβερός ψαρακος έχει 3-4 μέρες που έγινε και ακόμη τον ψάχνω η όταν παω προς το ενυδρειο του περιμένω οτι θα τον
Ευτυχώς δεν βασανιστικε πολυ στο τέλος επιδεινώθηκε σε μιση μερα καθοταν στην ανουμπια γιατι δεν μπορουσε να πλευσει και την επόμενη το πρωί πέθανε
Το καλο στο σπίτι είναι οτι έχουμε ιατροδικαστή οπότε τωρα μας λύθηκε η απορία για το τι ακριβώς είχε
Έχω και φωτο που θα ανέβασω λίαν συντόμως οπότε οποίος έχει καλές γνώσεις ανατομίας στα ψάρια μπορει να μπει να το δει να μας δώσει μια δεύτερη γνώμη εγω ήδη ζήτησα μια απο κάποια καθηγήτρια ιχθυιολογιας και κατέληξε σε αυτο που είδαμε και εμείς!
Το υγρό στην κοιλιά του δεν είχε άσχημη μυρωδια άσχημο χρώμα και ήταν ανοιχτού Μπεζ κίτρινο χρώμα οπότε απο κλείσαμε την βακτηριακη μόλυνση
Τα εντερακια του ήταν άδεια οπότε αποκλείεται και η κοπροσταση
Η καρδιά του και το συκώτι του ήταν ολα καλα
Στο τέλος της κοιλιάκης χώρας και σε επαφή με το πισω μέρος του σώματος σε καμμια επαφη με τα οργανα είχε εναν όγκο ο οποίος μάλιστα είχε και τροφοδοσία απο αιμοφορα αγγεία τα οποία ήταν πολυ εμφανή και ήταν χρώματος Γκρι ασπρο ανοιχτό ίδιο με την σύσταση του ιστού στο υπόλοιπο σωμα ο όγκος είχε φραξει την έδρα όλη με αποτέλεσμα να μην μπορει να αποβάλει το οτιδήποτε
το γεγονός βέβαια οτι δεν βρέθηκε τροφη μαλλον σημαίνει οτι κάποιες φορές έκανε εκκένωση του εντέρου αλλα μετα ξανα έκανε συλλογή υγρών γενικα ο εντερικος σωλήνες ήταν λίγο ατονος και μαλλον οφείλεται στη νηστεία
Γενικα ήταν σαν να είχε αναιμια ελάχιστο αίμα υπήρχε κατα την τομη πράγμα το οποίο με υποπτευει για σταφύλοκοκκο aureus ο οποίος είναι και αιμολυτικος αλλα το υγρό δεν ήταν πηχτο η δυσοσμο!
Δεν είναι πολυ ωραίο θέαμα αλλα επειδη σίγουρα κάποιοι να έχουν την ίδια απορία όπως και εγω για το τι τον ταλαιπωρούσε θα τις ανέβασω κάποια στιγμη περισσότερο για σχολιασμό και για να μου πείτε απόψεις του τι νομίζεται οτι βλέπεται
Επιπλέον αν υπαρχει κάποιο βιβλίο το οποίο έχει εικόνες απο ανατομία λεπτομερή των μπεττα νομίζω θα ήταν χρήσιμο να μου το προτείνεται καθώς θα με βοηθήσει περισσότερο να καταλάβω τι είδα απο ανατομικής φύσεως
Σας ευχαριστω Εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01486 seconds with 10 queries