Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #46  
Παλιά 27-03-13, 21:35
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από piranha friend
Σκατούλες είναι όχι απλά μικρά!!!χαχαχαχαχα!!!
οκ θα δω τι θα κάνω..
Ξάνα σήμερα δεν έφαγαν..άρχισα να απογοητεύομαι...
Δοκιμασε και αλλες τροφες καποια στιγμη. Εγω στην αρχη τους ειχα παρει ενα σωρο κατεψυγμενες για να εμπλουτισω τη διατροφη τους, daphnia, artemia, cyclops, ακομα στην καταψυξη ειναι. Δεν τα αγγιξαν καν. Ειναι πολυ λαιμαργα για να μεινουν νυστικα, αλλα και πολυ δυσκολα στο φαγητο. Αν κατι δεν τους αρεσει στο ματι, δεν θα σου κανουν τη χαρη να δοκιμασουν. Προς το παρον, εχω την εντυπωση οτι θα φανε τις γαριδες και κανενα σαλιγκαρι αν εχει απομεινει. Αστα να πεινασουν λιγο, γνωμη μου ειναι θα τα φανε τα bloodworms τελικα και μετα δεν θα τα προλαβαινεις. Μην ταϊζεις συνεχεια, χειροτερο κακο θα κανεις. Μια φορα την ημερα να δοκιμαζεις, με λιγη τροφη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma
Εφόσον δοκίμασαν και τους "αρεσε"...δεν πρόκειται να σταματησουν (ο Θοδωρής έχει σίγουρα καλύτερη άποψη από μένα...γενικά έχει αναφέρει πως το καλύτερο είναι να τα κρατάς μόνα τους)
Το καλυτερο ειναι γεγονος οτι ειναι να ειναι μονα τους, οπως ειπες. Για την ασφαλεια των συγκατοικων τους και μονο. Μπορουν να συγκατοικησουν, ομως, αλλα ειναι εντελως στον χαρακτηρα των puffers τι θα γινει.

Με red cherries εχουν συγκατοικησει πολλες φορες, χωρις να τις πειραξουν. Αλλες φορες, εξαφανιστηκαν. Οι red cherries ειναι πολυ πιο επιφοβες απο τις amano, γιατι ειναι μικρες και κυριως, γεννανε. Ακομα και αν δεν επιτεθουν στις ενηλικες στην αρχη, ο γονος ειναι τοσο μικροσκοπικος και προκλητικος σαν μεζεδακι, που αν μπουν στον πειρασμο να δοκιμασουν, τελος. Θα δοκιμασουν και τις ενηλικες μετα.

Οι amano ειναι μεγαλυτερες και δεν προκειται να γεννησουν για να κυκλοφορουν μικρα μεζεδακια στο ενυδρειο. Λιγοτερες πιθανοτητες, κατα τη γνωμη μου, να δοκιμασουν. Αλλα παλι, μπορει να δοκιμασουν ακομα και τις πολυ μεγαλες. Η μια η δικια μου ειναι γυρω απο 5 εκατοστα. Απλα ακομα (και ελπιζω να μη γινει ), δεν επιτεθηκαν.

Οπως τυχει ειναι. Μπορει να μην δεχονται συγκατοικο στο χωρο τους, οσο και να δοκιμασουμε. Αλλωστε, δεν ειναι καλο και για τους αλλους οργανισμους να δεχονται απειλη και τελικα να κρυβονται ολη την ωρα. Θα μπορουσα να πω οτι ισως δεν τις εφαγαν, αλλα κρυβονται οι γαριδες, αν ηταν πιο πυκνοφυτεμενο το ενυδρειο. Μαλλον τωρα δεν ισχυει, εφοσον ο Piranha μπορει να τος μετρησει. Αυτο θα ηταν αδυνατο αν ηταν ζουγκλα.

Στο συγκεκριμενο ενυδρειο, νομιζω δεν σηκωνει αλλα πειραματα. Ισως μετα απο καιρο μια αποπειρα μπορουσε να γινει, αλλα πλεον πρεπει να γινει εντελως ζουγκλα, για να μπορεσουν να κρυφτουν οι υποψηφιοι συγκατοικοι. Ισως ετσι τα pufferακια θα μπορεσουν να ανεχτουν και αλλους στο χωρο τους. Προς το παρον ηταν πολυ πιθανο να ερθουν ετσι τα πραγματα. Δεν υπαρχουν κρυψωνες στο ενυδρειο, ουτε για τα ιδια τα puffers, αν αρχισουν να γινονται επιθετικα μεταξυ τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03237 seconds with 11 queries