Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 21-03-13, 22:26
nikos962 Ο χρήστης nikos962 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω καινούριο θέμα ξεθάβω αυτό!
Αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα υπέρ πληθυσμού από λαθρεπιβάτες, και μου ρίχνουν και έμενα το ph και τις σκληρότητες! Το ενυδρείο μου είναι 50 L φυτεμένο με σχετικά εύκολα φυτά, και από ψάρια έχω Guppy 1 αρσενικό & 3 θηλυκά από μεγάλα καθώς και αρκετά μικρά από 2 γέννες! Ακόμη υπάρχουν μέσα 2 Apple Snails & 1 Zebra Nerite Snail!
Διαβάζω στο Forum ότι οι λύσεις που έχω είναι σχετικά μετρημένες περιορισμένες και τις απαριθμώ:

1. Βγάζω ότι μπορώ με το χέρι!!

2. Βγάζω ότι μπορώ με παγίδα!! (πράγμα δύσκολο γιατί δεν έχω πολύ χώρο λογω φυτών!)

3. AnentomeHelena(με τον φόβο να επιτεθούν στα αλλά σαλιγκάρια)

4. Κάποια ψαράκια που μου είπαν σε petshop, τα Buffer!!!( δεν ζήτησα περισσότερες πληροφορίες γιατί κάτι μου ανάφερε ο πετσοπας ότι πιθανών να κάνουν επίθεση στις ουρές από τα Guppyκαι αυτό με φόβισε!)

Τι έχετε να μου προτείνετε σαν καλύτερη λύση εσείς, με τους δολοφόνους σαλιγκάρια υπάρχει περίπτωση να ανεβάσω νιτρικά? Και το αναφέρω γιατί κάτι τέτοιο μου είπε ο πετσοπας, δηλαδή ότι τα σαλιγκάρια απλώς σκοτώνουν τους λαθρεπιβάτες και δεν τα τρώνε!!!!

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 22-03-13 στις 03:41 Αιτία: Μορφοποίηση για να γίνει πιο ευανάγνωστο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01376 seconds with 11 queries