Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 20-03-13, 21:54
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχει σημασια. Με τη διακοπη ρευματος θα χασει καποια βιολογια και θα βγει λιγο "σκουπιδι" (μπιχλα).

Ελπιζω μονο να μη το εκανες λαμπικο (τα βιολογικα υλικα - εστω και σε νερο ενυδρειου) και εχασε πολυ βιολογια.
Μαζι με τις απωλειες λογω διακοπης, μπορει να χρειαστει βοηθεια (μπολι), αν δεις τιποτα περιεργο στις μετρησεις.
Να ξερεις παντως οτι τα βακτηρια διπλασιαζουν τον πληθυσμο τους (σε νορμαλ συνθηκες) 16-24 ωρες. Οποτε αν δεν εχουν χαθει πολλα βακτηρια με τον καθαρισμο θα επενερθει γρηγορα μετα τη διακοπη.
Ταισε και με τσιγγουνια για 1-3 μερες, ανεβαζωντας σταδιακα την ποσοτητα τροφης, μεχρι να φτασει στις προηγουμενες συνηθεις ποστοτητες.
Τα σφουγκαρια τα σφουνιαξα καλα μεχρι να καθαρισουν καλα.Παντα σε νερο ενυδρειου.Τα καλαθακια με το siporax τα βουτηξα μια φορα στο νερο και τα εβγαλα.Την βιολογια μου δεν την πολυφοβαμαι μετα τον καθαρισμο γιατι εχω ενα λιτρο σιποραξ μεσα στο φιλτρο μου,για 100 λιτρα νερου.Οση και να χαθει ανακαμπει γρηγορα.Την ημερα τις διακοπης μονο φοβαμαι που δεν θα γυρναει το νερο.
-------------------------
Την ημερα τις διακοπης δεν θα ταισω καθολου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Φιλιππας : 20-03-13 στις 21:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01399 seconds with 11 queries