Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 19-03-13, 16:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν του κόψω το φως(του ήλιου) θα φύγει;
Το φως του ηλιου πρεπει να φυγει οπωσδηποτε. Δεν ξερω αν θα φυγει η καφε αλγη εντελως, αλλα σιγουρα δεν θα της δωσεις κι αλλη τροφη. Απαγορευεται να βλεπει ο ηλιος ενα ενυδρειο.


Παράθεση:
Να βάλω κ άλλα φυτά; Στην αρχή μια χαρά ήταν...
Στην αρχη παντα μια χαρα ειναι. Μετα αρχιζουν τα προβληματα
Αυξησες φωτισμο, προσθεσες λιπανση, εβαλες διοξειδιο, ειναι αρκετα για να προκαλεσουν ανισορροπια. Προσπαθησε να βρεις φυτα γρηγορης αναπτυξης, hygrophila polysperma, egeria densa, corymbosa siamensis, κερατοφυλλο κ.α. Πιστευω θα βοηθησουν.

Παράθεση:
Μάλλον ναι, εχω βάλει 5 μέσα .
Εχουν οδηγιες παντα μεσα οι συσκευασιες και μαλιστα αφορουν πυκνοφυτεμενα ενυδρεια. Αν εβαλες μια ταμπλετα διπλα απο καθε ριζα, λογικο ειναι τα θρεπτικα να εγιναν αλγες.

Παράθεση:
Μετρήσεις CO2 δεν έχω κάνει, αλλά από την παροχή που το τσεκάρω τακτικά έχει σταθερές φυασαλίδες.
Μετρησεις δεν κανει σχεδον κανενας με DIY. Αλλα αν δεν βγαζει συνεχως την ιδια ποσοτητα (αντικειμενικα δυσκολο) ή οταν ανανεωνεις το μιγμα το αφησεις μια-δυο μερες χωρις διοξειδιο, προκαλειται ανισορροπια.

Παράθεση:
Καφέ (αυτή στο τζάμι σίγουρα, κυανοβακτήριο είχα σε ένα φύλλο ανούμπιας και το έκοψα. Το μαύρο που φαίνεται είναι σαν λεπτό χνούδι.
Το κυανοβακτηριο φευγει με το χερι απο τα φυλλα, αλλα θα παει καπου αλλου. Δεν χρειαζοταν να κοψεις το φυλλο. Η καλυτερη μεθοδος για να εξαφανιστει εντελως (το εχω κανει) ειναι απολυτη συσκοτιση για 4 μερες, σκουπα βυθου μετα για να απομακρυνεις καθε ιχνος και ενισχυση της κυκλοφοριας του νερου.

Οι ανουμπιες συνηθως μαζευουν αλγη σαν χνουδι, οπως λες, οταν δεν βρισκονται σε σκια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01569 seconds with 11 queries