Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 08-03-13, 08:13
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας πούμε ότι ξεκινάς με ότι έχεις και βάζεις τις red cherry και όλα καλά, αρχίζουν να γεννάνε κ.λ.π. αφού δεν είναι και κάτι δύσκολο.
Φτάνεις λοιπόν στο σημείο και πες ότι αποφασίζεις να βάλεις crystal red. οπότε έχουμε..

σε πρώτη φάση ο συνδυασμός CRS με RCS δεν είναι ότι καλύτερο αφού οι δεύτερες είναι πιο ανθεκτικές, πιο δραστήριες στην εύρεση τροφής και γεννάνε ευκολότερα με αποτέλεσμα πάντα να υπερφαλαγγίζουν τις CRS χωρίς να καταφέρνουν να ανακάμψουν τον πληθυσμό τους. Το να απομακρύνεις δε τις red cherry ειδικά σε ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο είναι πρακτικά αδύνατο.

Το βασικότερο όμως είναι οι παράμετροι του νερού που θα πρέπει να αλλάξουν. Από νερό βρύσης λογικά που θα είσαι θα πρέπει να πας σε όξυνο μαλακό νερό που σημαίνει χρήση Α/Ο και να μην υπάρχει τίποτα το ασβεστολιθικό μέσα στο ενυδρείο με κυριότερο το υπόστρωμα. Αν έχουμε ένα απλό χαλίκι έστω και χαλαζιακό με τον καιρό λειτουργίας του και τις σκληρότητες του νερού θα έχει μετατραπεί σε ένα τεράστιο buffer σκληρότητας. Θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια για να δούμε το PH στο 6,2 με 6,8.

Γενικά..
είναι πολύ πιο εύκολο να πάρουμε ένα καινούριο ενυδρείο ή να αδειάσουμε τελείως αυτό που έχουμε, να βάλουμε κάποιο καινούριο ουδέτερο υπόστρωμα ανάμεικτο με ένα παθητικό υπόστρωμα για τα φυτά μας, να το γεμίσουμε με 100% Α/Ο και με την προσθήκη του ανάλογου trace να πάρουμε το νερό που επιθυμούμε.
Έως ότου στρώσει το ενυδρείο μας θα είμαστε και σίγουροι ότι έχει σταθεροποιηθεί και το νερό μας στις παραμέτρους που θέλουμε και θα μπορέσουμε να βάλουμε τις γαρίδες μας με πολύ λιγότερες πιθανότητες να τις κλάψουμε αργότερα ..μαζί με τα λεφτά μας.

Ειδικά για CRS θα πρέπει να έχουμε φροντίσει και για την ψύξη του ενυδρείου τους καλοκαιρινούς μήνες.

Αποφάσισε λοιπόν ποιες γαρίδες θέλεις να έχεις και ξεκινάμε βήμα βήμα για το τι θα χρειαστείς και πως θα γίνει
να τα παρουμε σιγα σιγα για να βγαλουμε μια ακρη και να φτιαχτει κατι σωστο!!!!
θα σου πω τα δεδομενα του ενυδρειου μου και τι γαριδες μου αρεσουν ( αν και το βρικες... )

εχουμε και λεμε

το ενυδρειο 360 λιτρα ( 300 καθαρα )
υποστρωμα... χαλαζιακη αμμο ενυδρειακη , χοντρο χαλικι λαβας και στο τελειωμα επιφανεια ψιλο χαλικι μαυρο χαλαζιακο ενυδρειακο.
φιλτρο diy ( δες φωτο ) χωρις να υπαρχει ο φοβος να ρουφιξει γαριδες
φυτα διαφορα ( φανταζομαι δεν εχω προβλημα )
νερο ενυδρειου όξυνο ( γυρο στο 5 ph ) δεν ξερω πως αλλα αυτο εχω... μετρησεις με στικ
για την ψυξη που γραφεις το σπιτι ειναι καινουργιας αναπαλαιωσης με διπλα τζαμια, ξυλινα πατωματα μονωση ταρατσας, και 60εκατ. πετρινα τοιχια.
δυσκολα πιανει μεσα στο σπιτι πανω απο 28 βαθμους.
αλλα και αν χρειαστει βαζω κανα ανεμηστηρακι....
και τελος απο γαριδες μου αρεσουν οι crystal red...
αυτα ειναι τα δεδομενα και αναμενω τις συμβουλες σας.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως ενυδρεια που λειτουργουν χρονια εχει παρατηρηθει ότει τεινουν να ριχνουν της σκληροτητες αρκετα απο μόνα τους (ακομα και αν εχουν ενα μικρο ποσοστο ασβεστολιθικων πετρων μεσα-φυσικα σε αυτη την περιπτωση σε πολυ μικρο βαθμο) λόγω της συγκεντρωσης χουμικων οξεων......
αυτο το εχω παρατηρησει κι εγω.
σε ενυδρειο με διακοσμιση πετρες με χαλικι ασβεστολιθικα το ph ειναι γυρο στο 5 και μετραω καθε τοσο μην δω καμια αποτομη βουτια...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 08-03-13 στις 08:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03093 seconds with 11 queries