Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-03-13, 21:38
Το avatar του χρήστη andris
andris Ο χρήστης andris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-04-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή μπόλιασμα-αποτυχία

καλησπέρα,
προσπαθώ να μπολιάσω ένα φίλτρο αλλα κατι κάνω λάθος και δεν μου πιάνει το μπόλι...

έχω μπολιάσει 2 φορές αλλα τίποτα...ακόμα μετράω αμμωνία. Το μπόλι το παίρνω απο ένα στρωμένο fluval 205 και μπολιάζω ένα ELITE Jet Flo 75 τοποθετημένο σε μια γεννήστρα 40 λίτρων περίπου. το βιολογικό υλικό είναι μακαρόνι που έχει το fluval και μπάλες Tetratec Bio Filterballs BB 600/700/1200 επειδή ο χώρος του μικρού φίλτρου είναι περιορισμένος βάζω 4-5 μπάλες και μακαρόνι στη τσίτα....ίσα που κουμπώνει το φίλτρο...δεν παιρνει άλλο εκτοσ αν κάτσω και στοιβασω ενα προσ ένα τα μακαρονια για να πάρει παραπάνω. η διαδικασία αυτή έχει ακολουθηθεί 2 φορές...μάλιστα τη δεύτερη έστυψα και το σφουγγάρι του στρωμένου στην αναρόφηση του αστρωτου όπως μου έιπε και ένα παιδί απο δώ...και τισ 2 φορές άφησα να περάσει μια ολόκληρη μέρα και μετά μέτρησα και το αποτέλεσμα απογοητευτικό....έχω προσθέσει και bio nitrivec....μόνο εγώ δέν έχω μπεί μέσα εκεί....


Μπορεί να μ πεί κάποιος πιο έμπειρος ΤΙ κάνω λάθος

φοβάμαι να πάρω τρίτο μπόλι απο το στρωμένο μή το αποδυναμώσω....τα ψάρια του στρωμένου δεν τα ταίζω 2 μέρες τώρα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01383 seconds with 10 queries