Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 04-03-13, 16:14
Το avatar του χρήστη alchemist
alchemist Ο χρήστης alchemist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2012
Περιοχή: Ρεθυμνο Κρητη
Μηνύματα: 216
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων

Λοιπον φιλε Skydiver..

εχω μεσα ενα ζευγαρι γκαπυ(συν ενα ακομα θυληκο στη καραντινα δεν θα τη βγαλει) με τα 8 μικρα τους, 25 μερων και ενα πλεκοστομο,
τον οποιο θα αλλαξω και αν βρω θα βαλω ενα ζευγαρι κορυ.

Αλλαγες κανω 30% ανα 10 μερες..
θα το αλλαξω λοιπον σε 30% ανα βδομαδα και βλεπουμε...

για τα νιτρωδη ελεγα μηπως κανουν κακο στα φυτα γιατι
εχασε ολα τα φυλλα το κερατοφυλλο και τρυπησαν τα φυλλα της ανουμπια..
αμεσως μολις εριξα τα νιτρωδη αρχισε η ακμη του κερατοφυλλου!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
γειά σου, θα ήθελα να σου πω για το πλεκόστομο, τι είδους είναι? γιατί τα περισσότερα είναι απαγορευτικά για τα λίτρα σου. το έχεις τσεκάρει?
για την άλγη επειδή είχε χαλάσει κι εμένα το φωτιστικό σε ένα μικρό ενυδρείο που έχω, νομίζω οτι μάλλον φταίει αυτό.
καθάρισε ότι καθαρίζεται, βυθός, τζάμια και τα σάπια φύλλα αν υπάρχουν, μην κλαδεύεις και κάνει συχνότερες αλλαγές.

Γεια σου Μαρια..
ο πλεκο δεν κανει..ειναι ο κλασσικος που λεει και ο κουραμπιες
γιαυτο εχω σκοπο τον αλλαξω με 2 κορυ!
απο καθαρισμο δεν χρειαζομαι..ειναι κατω απο το χαλικι και ξερεις απλα φαινεται γυρω γυρω στο τζαμι..δεν το πειραζω απλα ρωταω
μην τυχον και εχω τιποτα δυσαρεστες εξελιξεις!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Γραφει πανω τι εχει κλπ. Τον πλεκο θα τον δωσεις αμεσα αν ειναι κλασικος μεγαλος, ετσι για να αρχισουμε. Δεν νομιζω οτι εχεις μεγαλη ιχθυοφορτιση παντως. Αμμωνια μετρας? Μετρα μια τα νιτρικα σου στην βρυση. Μην πανικοβαλεσαι αλλα εγω πχ εδω στις σερρες στη βρυση μετραω 40, οποτε βαζω μονο απο οσμωση, αλλιως φανταζεσαι τι θα γινοταν.

Kαι πανω σαυτο που ειπε η μαρια ναι, η μονη διαφορα εκτος λιτρων στο ενυδρειο που μου εμφανιστηκε με αυτο που δεν εμφανιστηκε, ηταν ο σωστος για τα φυτα φωτισμος στο ενα, και ο τελειως ακυρος στο αλλο (ειχε μια power glo στα 18000 kelvin αυτο που εμφανιστηκε)

Μην την κανεις τιποτα την ανουμπια για την ωρα, βαλε μια φωτο να την δουμε το απογευμα κιολας να δουμε που ειμαστε, να δουμε και την αλγη.

ΥΓ τωρα ξαναδιαβασα οτι εκανες καθαρισμο φιλτρου, πως τον εκανες? Για να μετρας παλι νιτρικα μαλλον τον εκανες σωστα, απλα ρωταω για να σιγουρευτω. Παντως δεν βοηθαει ο καθαρισμος φιλτρου στο να πεσουν τα νιτρικα, απλα το ξεβρωμιζεις λιγο και παντα με προσοχη λογω βιολογιας.
Φιλε μου μετρησεις κανω παντα πριν τις αλλαγες..
αμμωνια δεν εχω ποτε.
νιτρικα ποτε.
μονο νιτρωδη...
και συ για νιτρωδη μιλουσες κ μπερδευτηκες με τα νιτρικα λογικα ε?

Το πλεκο αυριο κιολας θα τον στειλω διακοπες...
τον συμπαθησα να σου πω ρε γμτ...

αλλαγη κανω σωστα μν αγχεσαι!!
με νερο του ενυδρειου χωρις χημικα...

θα βαλω φωτο το απογευμα..
θελω να βρω μια ισσοροπια για να βαλω κ αλλα φυτα,
να δωσω λιγο χρωμα λιγο φυσικοτητα!!
__________________
Αν τα λάθη μάς διδάσκουν, τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση!

Μανουσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alchemist : 04-03-13 στις 16:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02083 seconds with 10 queries