Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 28-02-13, 23:58
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Re: Καλως σας βρηκα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα.
Κατοχος ενυδρειου εδω και 5 χρονια 120 λιτρων
Με την παροδο του χρονου εχω κανει καποιες αλλαγες οπως,εβγαλα το εσωτερικο φιλτρο και εβαλα εξωτερικο το οποιο πριν μια εβδομαδα το αλλαξα παλι με ενα JBL 160λιτρων και 2 μετακομισεις στο ενυδρειο

Συνημμένο Αρχείο 54722


Το ερωτημα ειναι εαν υπαρχουν πολλα φυτα οπως τα annubias και το μαρουλακι(οπως το λεω στο κεντρο μπροστα) που τα πανε μια χαρα και χωρις C2O,γιατι αν και κατα καιρους εβαλα διαφορα φυτα στο ενυδρειο δεν μπορω να πω οτι αναπτυσονταν οπως τα παραπανω

Επισης σε οτι αφορα το C2O εαν παμε σε φιαλη και οχι αυτα που πουλανε στα pet shop για τι κοστος μιλαμε???

Ευχαριστω

Καλησπερα σου.

Καλα τα παει το ενυδρειο σου αλλα μου δινει λιγο την εντυπωση οτι το ταλαιπωρεις. Δεν ξερω τι εννοεις και με το 'μετακομισεις'. Αλλαζες σπίτι δηλαδη? Αν ναι, τοτε μαλλον δικαιολογειται η αίσθηση που μου δημιουργεί.

Για φυτα μπορεις να δοκιμάσει ς κρυπτοκορηνες που ειναι αντοχης και χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις. Μια φορα στους 5-6 μηνες παραχωνεις μια ταμπλετα στο χαλικακι και τερμα. Φουντωνουν και πολλαπλασιαζονται με δρομείς υπογεια. Μπορεις να βαλεις την λεγομενη ντοματια. Ευκολο φυτο και αυτο και αναπτυσσεται πολυ γρηγορα. Αλλο ταχυτατο φυτο ειναι το κερατοφυλλο. Αυτο βεβαια δεν φυτεύεται, το αφηνεις να επιλεει αλλα μπορεις να το δεσεις σε καποια πετρουλα αν δεν το θελεις ετσι, ωστε να φαινεται σαν φυτεμενο.
Προσεχε ομως, αν το παρακανεις με τετοια γρηγορα φυτα τοτε αυτο μπορει να σου δημιουργησει προβλημα στα αλλα, τα πιο αργα, αφου θα ρουφανε σαν τρελα ολα τα θρεπτικα συστατικα απο το νερο οδηγοντας τα πιο αργα σε πενία.

Για co2, αν θα τα παρεις κομματι - κομματι υπολογησε χοντρικα ,γυρω στα 100+ ευρω.
Κυκλωφορουν ομως και ετοιμα κιτ που τα εχουν ολα, αλλα βεβαια εκει οι τημες ξεφευγογν αρκετα. Μιλαμε για σχεδον διπλασιες.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01846 seconds with 11 queries