Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 28-02-13, 16:40
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Timekeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω μαζι σου φιλε μου αλλα οπως και αν το δεις γενικα το χομπι μας ειναι ακριβο.δεν ειναι μονο οι τροφες οι οποιες ειναι σχετικα ακριβες .απο εκει και περα οσον αφορα την εθοξυκινη πιστευω οτι οι περιεκτικοτητες ειναι στα επιπεδα που λογικα προβλεπονται.η τουλαχιστον θελω να πιστευω.σκεψου ακομη ποσο περνας με μια τροφη60 γραμμαρια και ποσο με μια τροφη δυο κιλα π.χ για ενα σκυλακι ας πουμε.
Σχετικά είναι όλα.
Αγοράζω από το Lindl ξηρή τροφή για σκύλους στη συσκευασία των 10 κιλών με 9 ευρώ περίπου και μου κρατάει 30 ημέρες ταΐζοντας κανονικά όσο προτείνεται στη συσκευασία.
Για ένα μόνο χρυσόψαρο που ζυγίζει 100 γραμμάρια ταΐζω με 2 γραμμάρια ημερησίως ( www.doaj.org/doaj?func=abstract&id=608200 ) με τα pellets της JBL (goldpearls) που κοστίζουν 5 ευρώ περίπου τα 60 γραμμάρια και μου κρατάει πάλι 30 ημέρες.
Υπάρχουν βεβαίως και πιο ακριβές τροφές για σκύλους, αλλά και για χρυσόψαρα. Το θέμα όμως δεν είναι αυτό.
Όλες αυτές οι ζωοτροφές γίνονται από τα ίδια σχεδόν υλικά σε διαφορετικές περιεκτικότητες των συστατικών τους ανάλογα με το ζώο στο οποίο προορίζονται.
Θα περίμενα τουλάχιστον να χρησιμοποιούν και διαφορετικά συντηρητικά αναλόγως της ανοχής του οργανισμού κάθε ζώου και όχι ότι περιέχει το ιχθυάλευρο που προμηθεύονται και που έχει ένα συντηρητικό για όλους και για όλα. Υπόψη δε ότι η εθοξυκίνη βασικά είναι παρασιτοκτόνο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01428 seconds with 11 queries