Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 25-02-13, 17:00
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες στο μαγικό κόσμο των γαρίδων

Καλά για τα λίτρα δε το σχολιάζω... μπορεί να γίνει απλά πανέμορφο. Εύκολα φυτά(Μοςς οπωσδήποτε, ανούμπιες, java fern, κρυπτοκορίνες, βαλισνέριες κ.λ.π) ξύλα καθώς και μερικές πορώδες πέτρες π.χ λάβα είναι ότι θα χρειαστείς για το διάκοσμο.
Υπόστρωμα προτίμησε λεπτόκοκκο χαλίκι, σκουρόχρωμο, ουδέτερο και καλό θα ήταν να το αναμείξεις με κάποιο παθητικό υπόστρωμα όπως saechem ή κάτι ανάλογο.

Θα πρέπει να προσέξεις την πρώτη επιλογή σε γαρίδες γιατί θα καθορίσουν τις μετέπειτα επιλογές σου τόσο σε άλλα είδη γαρίδων όσο και σε παραμέτρους νερού. Αν αποφασίσεις κάποιο είδος Neocaridina π.χ red cherry αυτόματα αποκλείεις την προσθήκη άλλου είδους Neocaridina αλλά και αρκετά είδη Caridina λόγω ανταγωνισμού και παραμέτρων. Στις περισσότερες περιπτώσεις σε συνδυασμό Caridina με Neocaridina οι δεύτερες υπερφαλαγγίζουν τις πρώτες με αποτέλεσμα ο πληθυσμός των Caridina να μην ανακάμπτει ποτέ.

Προσωπικά θα σου πρότεινα ναι μεν να πας σε Neocaridina αφού πρόκειται για ευπροσάρμοστες γαριδούλες και συγχωρούν λαθάκια αλλά να διαλέξεις κάτι διαφορετικό από red cherry π.χ. Blue pearl ή yellow fire.

Σαν δεύτερο είδος θα σου πρότεινα μερικές Bamboo shrimp και αφού μιλάμε για Neocaridina οπωσδήποτε και μερικά safe shrimp ψαράκια(iriatherina werneri, Pseudomugil gertrudae κ.λ.π) για ακόμη περισσότερο ενδιαφέρον.

Θα πρέπει επίσης να προσέξεις το θέμα ψύξη για τους καλοκαιρινούς μήνες.

Από φίλτρανση τι σκέφτεσαι;
σε ευχαριστω για τις υποδειξεις σου!!! για τις red cherry που λες ειναι οι μονες που βρισκω τοσο ευκολα για να ξεκινησω...αν εβρισκα κατι αλλο που να ειναι τοσο ευπροσαρμοστες οπως λες θα το σκεφτομουν...
για την μετα πορια θα το δουμε οταν θα τρεχει το ενυδρειο με φυτα και τις πρωτες γαριδες.
για ψυξη για την ωρα στο σπιτι δεν εχω θεμα. ειναι πετρινο και τους καλοκαιρινους μηνες κραταει καλα θερμοκρασια... με τις γαριδες θα δουμε...
για φιλτρανση θα ειναι diy. εχω το φιλτρο και τρεχει στο ενυδρειο που τρεχει στο ενυδρειο.... δεν ειναι τιποτα το τρομερο, αλλα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο... και με βαρια ιχθυοφωρτηση...
για το θεμα υποστρωμα θα παιξω με αμμο και χαλικι χωρις εξτρα υποστρωμα μιας και θα εχω ευκολα φυτα. αν χρειαστεις ισως βαλω μερικες ταμπλετες...
για πετρες λαβας που μου ειπες, δεν ανεβαζουν τις σκληροτητες??
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01832 seconds with 11 queries