Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 25-02-13, 16:51
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια!!!
εχω ενα 360αρι ενυδρειο αδειο και αποφασισα να δοκιμασω να κρατησω γαριδες...
δεν το εχω ξανακανει και θα ηθελα να το κανω...
το ενυδρειο αυτη την στιγμη εχει λευκη αμμο μονο και ενα ξυλο.
θα ηθελςα να μου πειτε τι μου πρωτεινετε να βαλω μεσα απο γαριδες και φυτα.
δεν θελω δυσκολα φυτα και να μπλεξω με λιπασματα και υποστρωματα...
καμια ταμπλετα αν χρειαστει καλος...
τι γαριδες θα μου προτεινατε???? ποσα ειδη μπορω να βαλω χωρις να υβριδισουν???
τι φυτα?
ευχαριστω!!!!
Καλώς ήρθες στο μαγικό κόσμο των γαρίδων

Καλά για τα λίτρα δε το σχολιάζω... μπορεί να γίνει απλά πανέμορφο. Εύκολα φυτά(Μοςς οπωσδήποτε, ανούμπιες, java fern, κρυπτοκορίνες, βαλισνέριες κ.λ.π) ξύλα καθώς και μερικές πορώδες πέτρες π.χ λάβα είναι ότι θα χρειαστείς για το διάκοσμο.
Υπόστρωμα προτίμησε λεπτόκοκκο χαλίκι, σκουρόχρωμο, ουδέτερο και καλό θα ήταν να το αναμείξεις με κάποιο παθητικό υπόστρωμα όπως saechem ή κάτι ανάλογο.

Θα πρέπει να προσέξεις την πρώτη επιλογή σε γαρίδες γιατί θα καθορίσουν τις μετέπειτα επιλογές σου τόσο σε άλλα είδη γαρίδων όσο και σε παραμέτρους νερού. Αν αποφασίσεις κάποιο είδος Neocaridina π.χ red cherry αυτόματα αποκλείεις την προσθήκη άλλου είδους Neocaridina αλλά και αρκετά είδη Caridina λόγω ανταγωνισμού και παραμέτρων. Στις περισσότερες περιπτώσεις σε συνδυασμό Caridina με Neocaridina οι δεύτερες υπερφαλαγγίζουν τις πρώτες με αποτέλεσμα ο πληθυσμός των Caridina να μην ανακάμπτει ποτέ.

Προσωπικά θα σου πρότεινα ναι μεν να πας σε Neocaridina αφού πρόκειται για ευπροσάρμοστες γαριδούλες και συγχωρούν λαθάκια αλλά να διαλέξεις κάτι διαφορετικό από red cherry π.χ. Blue pearl ή yellow fire.

Σαν δεύτερο είδος θα σου πρότεινα μερικές Bamboo shrimp και αφού μιλάμε για Neocaridina οπωσδήποτε και μερικά safe shrimp ψαράκια(iriatherina werneri, Pseudomugil gertrudae κ.λ.π) για ακόμη περισσότερο ενδιαφέρον.

Θα πρέπει επίσης να προσέξεις το θέμα ψύξη για τους καλοκαιρινούς μήνες.

Από φίλτρανση τι σκέφτεσαι;
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01701 seconds with 11 queries